Home Bez kategorii Kiedy stosować statyny? Rano czy wieczorem?

Kiedy stosować statyny? Rano czy wieczorem?

Pacjenci pytają czasami jaka pora dnia jest najlepsza na przyjmowanie leków; takich leków jak statyny.

O statynach pisaliśmy na łamach naszego portalu kilkakrotnie w kontekście i profilaktyki pierwotnej i profilaktyki wtórnej, czy różnych grup pacjentów.

https://akademiapacjenta.pl/2017/12/16/dlaczego-mam-stosowac-lek-na-cholesterol/

https://akademiapacjenta.pl/2018/01/06/co-zamiast-statyn/

https://akademiapacjenta.pl/2018/07/10/miopatia-postatynowa/

https://akademiapacjenta.pl/2018/01/06/statyny-niektore-dzialania-uboczne/

https://akademiapacjenta.pl/2018/09/26/statyny-u-osob-starszych-kiedy-stosowac/

W codzienne praktyce klinicznej dużym wyzwaniem pozostaje współpraca pacjentów przy przyjmowaniu leków. Jako lekarz wielokrotnie spotykałem się z pacjentami, którzy nie mogli przekonać się do systematycznego przyjmowania leków, zwłaszcza w przypadku leków na nadciśnienie tętnicze. W grę wchodzą różne przyczyny, w tym chociażby tzw. reprezentacja poznawcza choroby i procesu diagnostyki i leczenia. Jeśli uda się nam pomóc pacjentowi w utrzymaniu systematycznego przyjmowania leków, należy przejść do kolejnego kroku. Pora przyjmowania leków.

W przypadku statyn często spotykana jest praktyka zakładająca, że pacjenci mogą przyjmować preparaty tej grupy zarówno rano jak i wieczorem. Jak jednak jest w praktyce?

W zasadzie należy odwołać się do właściwości farmakologicznych tych preparatów, m.in. tzw. biologicznego czasu półtrwania leków, które w przybliżeniu odpowiada temu jak długo we krwi utrzymuje się terapeutyczne stężenie leku. W przypadku statyn możemy je podzielić na grupę statyn krótkodziałających i statyn długodziałająych. Do tych pierwszych zaliczamy lowastatynę, prawastatynę i simwastatynę. Do drugiej zaliczamy rosuwastatynę i atorwastatynę.

Na podstawie badań, m.in. badania opublikowanego w „Journal of clinical lipidology” w 2017 roku wiemy, że przyjmowanie statyn z pierwszej grupy przynosi najlepsze wyniki kiedy przyjmowane są przez pacjentów wieczorem. Rosuwastatynę i atorwastatynę przyjmujemy niezależnie od posiłków.

Z kolei w przypadku statyn z drugiej grupy, pora ich przyjmowania ma mniejsze znaczenie i w ich przypadku (czyli: atorwastatyny czy rosuwastatyny) znaczenie mają preferencje pacjenta. Tzn. efekt obniżenia poziomu LDL jest większy, natomiast wpływ na poziom triglicerydów, cholesterolu całkowitego i cholesterolu HDL jest porównywalny.

Przypominamy równocześnie, że przyjmowanie statyn absolutnie nie zwalnia nas z konieczności modyfikacji dietetycznych i generalnie stylu życia. Przyjmowanie leków bez wątpienia ma sens, ale brak towarzyszących temu zmian stylu życia można porównać tylko do sytuacji kiedy równocześnie w samochodzie chcemy naciskać pedał gazu i hamulec.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Co z tymi statynami – dlaczego nie straszą nas beta-blokerami?

Gdziekolwiek nie spotykam pacjentów to zawsze w przypadku leczenia zaburzeń lipidowych poj…