Home Mam stenty Leczenie Suplementy omega-3

Suplementy omega-3

Kwasy omega-3 w ostatnich dekadach zrobiły furorę na rynku profilaktyki pierwotnej i wtórnej. Badanie sprzed wielu lat dotyczące ich stosowania w populacji pacjentów z niewydolnością serca wyglądało obiecująco zwłaszcza w kontekście groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca. Nasi pacjenci często poszukują prostych rozwiązań i ulegają magii marketingu – któż z nas z drugiej strony nie chciałby brać ‘magicznej pigułki’, która do tego czerpiąc z natury fantastycznie wpływa na serce. Ale zostawmy na boku kwestie marketingowe.

Pod koniec 2020 roku opublikowano wyniki badania, w którym pacjenci po zawale mięśnia sercowego w wieku 70 do 82 lat, otrzymywali obok standardowego leczenia preparat kwasów omega-3. Leczenie farmakologiczne pacjentów było standardowe i podzielono ich na dwie grupy. Jedna z tych grup otrzymywała preparat kwasów omega-3 w dawce 1.8g. Obserwacja pacjentów trwała 2 lata i jak się okazało nie potwierdzono wstępnej hipotezy badania – mianowicie, istotnej redukcji śmiertelności wśród pacjentów. Po dwóch latach nie stwierdzono żadnej różnicy między dwiema grupami pacjentów jeśli chodzi o śmiertelność, ponowny zawał serca czy udar mózgu – żadnych różnic. Co interesujące, w grupie pacjentów stosujących kwasy omega-3 obserwowano większą ilość nowych przypadków migotania przedsionków, choć różnica ta nie była istotna statystycznie.

Te wyniki są zbieżne z wynikami innych badań, choć komentatorzy wskazują na fakt, iż dawka kwasów omega-3 stosowanych w tym projekcie badawczym była dwukrotnie niższa niż w badaniu, w którym wykazano 25% redukcję śmiertelności w grupie stosującej kwasy omega-3 – przy czym tam pacjenci nie mieli za sobą przebytego zawału serca; byli po prostu w grupie wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego.

Jak zawsze pomijamy w naszych komentarzach złożone aspekty metodologii badań klinicznych – chcemy jedynie zwrócić uwagę naszych Czytelników, że należy ostrożnie podchodzić do suplementacji preparatami kwasów omega-3. Bardzo prosimy o konsultowanie decyzji o wprowadzeniu tego leczenia z lekarzem. Jak widzicie Państwo co chwilę pojawiają się wyniki nowych badań klinicznych i ich wyniki mogą bardzo różnić się w zależności od tego jakiej grupy badanie dotyczy, jaka dawka kwasów omega-3 jest stosowana czy myślimy o profilaktyce pierwotnej czy wtórnej, jakie są wyjściowe wartości poziomu triglicerydów czy cholesterolu LDL. Warto o tym rozmawiać, gdyż niektóre badania wskazują na pozytywny wpływ preparatów omega-3, a niektóre jak widzicie Państwo nie. I co prawda w większości badań nie obserwuje się istotnych działań ubocznych tych preparatów, w tym poważnych działań ubocznych jak np. wzrost ryzyka krwawień, to jednak zawsze pozostaje to dodatkowy koszt.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Pal i pielęgnuj otyłość – zobaczymy się wcześniej

Palenie tytoniu i otyłość – pisaliśmy wielokrotnie, apelujemy, namawiamy – i n…