Home Nadciśnienie Porady Statyny – niektóre działania uboczne.

Statyny – niektóre działania uboczne.

Wokół działań ubocznych leków obniżających poziom cholesterolu pojawia się wiele różnych opinii, emocji, często niepotrzebnych obaw.

O niektórych działaniach ubocznych statyn, można przeczytać tutaj.

Interesujące wyniki w tym obszarze przyniosło badaniu opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine w maju 2017. Okazało się, że stosowanie statyn jest czynnikiem, który w niewielki, ale jednak niezależny sposób, zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń tolerancji glukozy i cukrzycy typu 2. Zawsze jednak przy stosowaniu leków bierze się pod uwagę efekt netto – zestawia się potencjalne korzyści i potencjalnym ryzykiem działań ubocznych i u pacjentów obciążonych kardiologicznie, korzyści wynikające z ich stosowania przewyższają potencjalne ryzyko. Poza tym w artykule autorzy wiele uwagi poświęcają tzw. efektom plejotropowym statyn, czyli efektom wynikającym z ich działania nie związanego z obniżaniem poziomu tzw. złego cholesterolu, czyli cholesterolu LDL. Do efektów tych należy m.in. coś, co moglibyśmy określić mianem działania stabilizującego blaszkę miażdżycową.

  • Na co zwrócić uwagę przy stosowaniu statyn?

W zasadzie to czego można się spodziewać to bóle mięśni, czasem uczucie zmęczenia, rzadziej dolegliwości gastryczne czy wysypki skórne.

Bardzo rzadkim, choć niebezpiecznym efektem ubocznym statyn, może być uszkodzenie mięśni w rozpadem ich włókien oraz uszkodzeniem nerek.

Częściej pacjenci mogą odczuwać dolegliwości bólowe mięśni, które nie mają związku z wysiłkiem i dotyczą dużych, symetrycznych grup mięśni.

Jeśli stosujesz statyny i odczuwasz dolegliwości bólowe mięśni jednej strony ciała, jednej okolicy, to najprawdopodobniej nie są dolegliwości związane ze stosowaniem tych leków.

Jednym z parametrów laboratoryjnych pozwalających na obiektywną weryfikację związku dolegliwości bólowych mięśni ze stosowaniem statyn jest CK. Generalnie zaleca się oznaczenie tego parametru przed włączeniem leczenia, gdyż wartość przekraczająca co najmniej 4-krotnie górną granicę normy, oznacza, że lek nie powinien być włączony.

Z kolei jeśli w trakcie stosowania statyn pojawią się dolegliwości bólowe mięśni i oznaczenie CK przekroczy górną granicę normy dziesięciokrotnie, należy przerwać stosowanie statyn. Wówczas konieczne jest monitorowanie CK oraz parametrów nerkowych. Jeśli CK znormalizuje się lub jego wartość spadnie, dolegliwości bólowe mięśni ustąpią, można rozważyć ponowne włączenie tym razem innej statyny w małej dawce z monitorowaniem CK lub w ogóle innego leku.

Wielu pacjentów słysząc słowo statyn, automatycznie kojarzy je z uszkodzeniem wątroby. I rzeczywiście na forach internetowych to jedna z częściej wyrażanych obaw pacjentów – uszkodzenie wątroby, rozpad wątroby, rak wątroby. Tymczasem to nieprawda. Do monitorowania funkcji wątroby przy stosowaniu statyn wykorzystuje się parametr ALT, niemniej z racji na bardzo rzadkie przypadki uszkodzenia wątroby nie zaleca się oznaczania ALT u pacjentów otrzymujących stabilną dawkę leku. Oznaczenie ALT proponuje się przed włączeniem leczenia oraz miesiąc do półtora od zwiększenia dawki lub rozpoczęcia leczenia. Wzrost transaminaz wątrobowych po odstawieniu leku lub redukcji dawki normalizuje się i sam w sobie nie oznacza, że coś złego stanie się z wątrobą. Zapalenia wątroby po lekach to sprawa skrajnie rzadka.

Jeśli ktoś opowiada Ci, że statyny powodują rozpad wątroby, to bądź pewien, że kolportuje prawdę

Dolegliwości gastryczne, czyli uczucie wzdęcia, czasem biegunki, bóle brzucha, to w praktyce klinicznej paradoksalnie bardziej istotne działania uboczne. Dla wielu osób, które ich doświadczają, są w sposób oczywisty na tyle nieznośne, że konieczne jest ich odstawienie. Wówczas można spróbować zredukować dawkę leku, albo zmniejszyć tygodniową częstość stosowania leku do 2 lub 3 dawek.

Inne rzadko obserwowane działania uboczne to uczucie zmęczenia, łysienie, zaburzenia czucia, szumy w uszach, zwiększenie masy ciała.

  • Co jeśli nie toleruję statyn?

Tutaj omówimy kwestie farmakoterapii. Jednym z preparatów jaki należy rozważyć jest ezetymib – to lek, który zmniejsza wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego. Jest naturalnym kandydatem do wykorzystania na tym etapie leczenia. Inne opcje to preparaty kwasów omega-3. O innych opcjach redukcji poziomu cholesterolu i triglicerydów możecie przeczytać tutaj.

Niestety jest tak, że debata w mediach elektronicznych na temat zdrowia bywa zdominowana przez rozmaitych „cudotwórców”. Trudno z wieloma absurdami dyskutować. Wszystkim, którzy twierdzą, że tzw. medycyna konwencjonalna jest „be”, a alternatywna „super”, proponuję zadać sobie pytanie – co by zrobili po zawale serca? Odstawiliby wszystkie leki?
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …