Home Nadciśnienie Objawy Lekceważąc nadciśnienie, lekceważysz swój mózg.

Lekceważąc nadciśnienie, lekceważysz swój mózg.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, o której potocznie mówi się, że nie boli. I w większości przypadków tak istotnie jest. Niestety. Bowiem o ile jesteśmy skłonni reagować na ból, szukać pomocy, rozwiązań, o tyle w przypadku 'choroby’ bezobjawowej, nie za bardzo. Zwłaszcza jeśli jej potencjalne odległe efekty mają nastąpić za wiele lat.

O różnych następstwach i powikłaniach nadciśnienia tętniczego pisaliśmy już wielokrotnie. Dodatkowe informacje uzyskaliśmy ostatnio jak donosi portal Medscape na podstawie artykułu opublikowanego na łamach „Lancet Neurology”. Okazuje się bowiem, że u osób, u których ciśnienie tętnicze przekraczało wartości prawidłowe w wieku średnim (w tym przypadku chodzi o wiek między 36 a 52), wiązało się ze wzrostem objętości istoty białej w mózgu oraz generalnie zmniejszeniem jego objętości.

Wiadomo od niedawna, że niekontrolowane nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka m.in. demencji. Wiadomo także, że skuteczna kontrola ciśnienia tętniczego zmniejsza ryzyko demencji (część badań i dużych meta-analiz obejmujących prawie 100 tysięcy pacjentów wskazuje na 7-procentowe zmniejszenie ryzyka demencji – w odniesieniu do jednej osoby może wydawać się to niewiele, ale jeśli pomyślimy o skali zjawiska, około 50 milionach osób w skali świata, każde 7% robi sporą różnicę). Wyniki wspomnianego badania dodają kolejną cegiełkę do zrozumienia mechanizmów jakie leżą u podłoża tego, ale są też ważną kliniczną informacją dla nas pacjentów. Niestety w praktyce mamy tendencję do bagatelizowania właśnie granicznych lub nieznacznie podniesionych wartości ciśnienia tętniczego – bo właśnie to nie boli, bo nic się nie dzieje, bo „e tam, nie ma co się przejmować”. Tymczasem właściwa kontrola ciśnienia tętniczego to jak inwestycja we własną edukację – przynosi efekty po pewnym czasie, jak inwestycja o długoterminowej stopnie zwrotu.

Dlatego zachęcamy Państwa po pierwsze do regularnego sprawdzania swojego ciśnienia tętniczego, zwłaszcza jeśli jesteście po czterdziestce. Jeśli wartości ciśnienia tętniczego są nieprawidłowe, nawet jeśli minimalnie przekraczają wartości docelowe, zachęcamy – zgłoście się na badania do lekarza – zainwestujcie w swoje zdrowie, zainwestujcie … „w swój mózg”. Wasze zdrowie jest także w Waszych rękach.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Mam niskie ciśnienie – co dalej?

Dość często pacjenci zwracają się zaniepokojeni z pytaniem, co się dzieje bo mają niskie c…