Home Mam stenty Leczenie Czy można odstawić beta-blokery po zawale?

Czy można odstawić beta-blokery po zawale?

Tzw. leki beta-blokery, o których pisaliśmy w innych miejscach AP, bez wątpienia niosą ze sobą kliniczne korzyści u pacjentów po zawale serca pod postacią chociażby zmniejszenia śmiertelności sercowo-naczyniowej. Nie zapominajmy jednak, iż leki te, jak każde inne, mogą nieść ze sobą działania uboczne, których nasilenie jest zarówno funkcją stanu ogólnego pacjenta, jak i jego wieku.

Od wielu lat zastanawialiśmy się, czy u pacjentów ze stabilną sytuacją kliniczną po zawale serca, stałe stosowanie tych leków niesie ze sobą wymierne korzyści kliniczne. Istotne pytanie nie tylko z punktu widzenia farmakologii (chodzi m.in. o wspomniane wyżej działania uboczne leków), ale także z punktu widzenia psychologii. Wielu z pacjentów dąży, chce, ograniczyć ilość stosowanych leków, gdyż staje się to dla nich podświadomie symbolem sukcesu z jednej strony, z drugiej, uwolnienia od choroby.

Wracając do beta-blokerów po zawale serca. Badanie obserwacyjne obejmujące grupę ponad 6 tysięcy pacjentów po zawale serca, opublikowane w 2019 roku na łamach „Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes” wykazało, że jeżeli mamy pacjenta, który w okresie 3 lat od incydentu pozostawał stabilny, bez epizodów zaostrzenia choroby wieńcowej, wówczas kontynuacja leczenia beta-blokerami nie przynosi pacjentowi żadnych korzyści. Dlatego też, zwłaszcza u osób starszych, lub u pacjentów doświadczających działań ubocznych leków, należy rozważyć stopniowe odstawianie tych leków bądź przynajmniej redukcję ich dawek.

Oczywiście nie zawsze możliwe jest całkowite odstawienie leków z tej grupy zwłaszcza jeśli pacjenci mają współwystępujące nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, bądź mają podniesioną akcję serca (np. brak regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z nadwagą mogą powodować, że akcja serca jest podniesiona – jeśli Twoja akcja serca w spoczynku wynosi 90/min, to po kilku minutach spaceru może podnieść się do 140/min czemu towarzyszyć będzie zmęczenie – jeśli Twoja akcja serca w spoczynku będzie wynosić 60/min, to analogicznie po kilku minutach spaceru wzrośnie np. tylko do 110/min z czym wiązać się będzie zupełnie inna percepcja zmęczenia i wysiłku).

Podsumowując – odstawienie beta-blokerów po zawale serca, lub przynajmniej częściowa redukcja ich dawek, jest możliwa.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Depresja – nowe sposoby leczenia na horyzoncie

Zaburzenie depresyjne czy zaburzenia lękowe to częsty problem w praktyce klinicznej, także…