Home Mam stenty Leczenie Czy można odstawić beta-blokery po zawale?

Czy można odstawić beta-blokery po zawale?

Tzw. leki beta-blokery, o których pisaliśmy w innych miejscach AP, bez wątpienia niosą ze sobą kliniczne korzyści u pacjentów po zawale serca pod postacią chociażby zmniejszenia śmiertelności sercowo-naczyniowej. Nie zapominajmy jednak, iż leki te, jak każde inne, mogą nieść ze sobą działania uboczne, których nasilenie jest zarówno funkcją stanu ogólnego pacjenta, jak i jego wieku.

Od wielu lat zastanawialiśmy się, czy u pacjentów ze stabilną sytuacją kliniczną po zawale serca, stałe stosowanie tych leków niesie ze sobą wymierne korzyści kliniczne. Istotne pytanie nie tylko z punktu widzenia farmakologii (chodzi m.in. o wspomniane wyżej działania uboczne leków), ale także z punktu widzenia psychologii. Wielu z pacjentów dąży, chce, ograniczyć ilość stosowanych leków, gdyż staje się to dla nich podświadomie symbolem sukcesu z jednej strony, z drugiej, uwolnienia od choroby.

Wracając do beta-blokerów po zawale serca. Badanie obserwacyjne obejmujące grupę ponad 6 tysięcy pacjentów po zawale serca, opublikowane w 2019 roku na łamach “Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes” wykazało, że jeżeli mamy pacjenta, który w okresie 3 lat od incydentu pozostawał stabilny, bez epizodów zaostrzenia choroby wieńcowej, wówczas kontynuacja leczenia beta-blokerami nie przynosi pacjentowi żadnych korzyści. Dlatego też, zwłaszcza u osób starszych, lub u pacjentów doświadczających działań ubocznych leków, należy rozważyć stopniowe odstawianie tych leków bądź przynajmniej redukcję ich dawek.

Oczywiście nie zawsze możliwe jest całkowite odstawienie leków z tej grupy zwłaszcza jeśli pacjenci mają współwystępujące nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, bądź mają podniesioną akcję serca (np. brak regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z nadwagą mogą powodować, że akcja serca jest podniesiona – jeśli Twoja akcja serca w spoczynku wynosi 90/min, to po kilku minutach spaceru może podnieść się do 140/min czemu towarzyszyć będzie zmęczenie – jeśli Twoja akcja serca w spoczynku będzie wynosić 60/min, to analogicznie po kilku minutach spaceru wzrośnie np. tylko do 110/min z czym wiązać się będzie zupełnie inna percepcja zmęczenia i wysiłku).

Podsumowując – odstawienie beta-blokerów po zawale serca, lub przynajmniej częściowa redukcja ich dawek, jest możliwa.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Pal i pielęgnuj otyłość – zobaczymy się wcześniej

Palenie tytoniu i otyłość – pisaliśmy wielokrotnie, apelujemy, namawiamy – i n…