Trawka na zdrowie?

Chwilę czasu nie poruszaliśmy na łamach Akademii Pacjenta tematu takich używek jak marihuana. Choć w ostatnim czasie pojawiają się doniesienia na temat tzw. leczniczej marihuany wątpię czy powinniśmy dać się uwieść budowanym w tym kontekście narracjom o nieszkodliwości takich narkotyków.

Jeśli chodzi o marihuanę i jej wpływ na układ krążenia wiemy, że zwiększa ona m.in. ryzyko zawału mięśnia sercowego, choć trzeba przyznać, że informacje jakie można znaleźć z tym temacie są często sprzeczne.

Badanie jakie opublikowano w „JACC: Cardiovascular Imagining” w formie listu będącego podsumowaniem obserwacyjnego badania wskazuje, że osoby palące regularnie marihuanę są bardziej narażone na niekorzystną przebudowę mięśnia lewej komory prowadzącą do subklinicznego (bezobjawowego) uszkodzenia jej funkcji.

Badanie jest o tyle wartościowe, że dane dotyczące przebudowy mięśnia sercowego uzyskiwano przy pomocy najdokładniejszej obecnie metody obrazowanie struktury tkanki mięśniowej tj. rezonansu magnetycznego.

Z drugiej strony jego wartość ogranicza niewielka ilość osób (poniżej 100) oraz fakt, że ilość wypalanej marihuany była oceniana 'nieilościowo’ – mianowicie pacjentów dzielono na osoby takie, które kiedykolwiek paliły marihuanę i już jej nie palą, na osoby palące aktualnie oraz takie, które nigdy jej nie paliły.

Bez względu na te doniesienia, warto zwrócić uwagę, że mimo iż w skali świata szacuje się ilość osób palących regularnie marihuanę na 192 miliony, brak nam do tej pory mocnych, jednoznacznych danych do stworzenia wytycznych w tym obszarze i udzielnie odpowiedzi na pytanie – ile to bezpiecznie. Mimo to zalecamy – bezpiecznie jest nie palić!

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Co wolno mając wszczepiony stymulator?

autor: dr Jarosław Blicharz Często zadajecie pytanie… Co wolno mając wszczepiony stymulato…