Home Bez kategorii Powiększone serce w zdjęciu klatki piersiowej

Powiększone serce w zdjęciu klatki piersiowej

Jednym z powodów poszukiwania pilnej konsultacji kardiologicznej jest informacja jaką pacjenci znajdują na opisie rtg klatki piersiowej wykonanym z innego skądinąd powodu, najczęściej przy rutynowym badaniu wykonywanym np. w ramach medycyny pracy.

Ta informacja brzmi: „Powiększona sylwetka serca”.

Brzmi nieciekawie prawda? Ale czy rzeczywiście tak jest?

Cóż; w praktyce klinicznej przez wiele lat zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej było jedynym badaniem pozwalającym na jakąkolwiek ocenę sylwetki serca. Na tej podstawie co bardziej wytrawni radiolodzy i klinicyści byli w stanie ocenić nawet z jaką najprawdopodobniej wadą serca mamy do czynienia. Wraz z rozwojem technik ultrasonograficznych w ocenie serca, znaczenie obrazów radiologicznych (poza diagnostyką stanów ostrych) zmalało.

W zasadzie informacja, że sylwetka serca w badaniu rtg klatki piersiowej jest powiększona, wymaga weryfikacji echokardiograficznej. Powinno wykonać się oczywiście wcześniej badanie ekg serca, którego prawidłowy wynik wskazuje, że raczej wszystko jest w porządku.

Skąd zatem taki opis? Czasami ze względu na ustawienia aparatu rentgenowskiego lub uwarunkowania kliniczne (otyłość, niepełny wdech), wynik jest też po prostu niedokładny i jest nadinterpretacją.

Czego można spodziewać się w badaniu echokardiograficznym u osoby zdrowej z opisem „powiększona sylwetka serca”?

Najczęściej wynik badania echokardiograficznego jest prawidłowy. Rzadziej rzeczywiście potwierdza się powiększenie wymiarów jam serca. Najczęściej diagnozuje się cechy powiększenia mięśnia sercowego wynikające np. z nieleczonego wcześniej, bezobjawowego nadciśnienia tętniczego. Wyjątkowo rzadko diagnozowane są istotne wady zastawkowe serca, które rozwijają się latami zupełnie bezobjawowo, albo powiększenie serca w przebiegu pierwotnej choroby mięśnia sercowego jaką jest tzw. kardiomiopatia rozstrzeniowa.

Czy jest to groźne?

Jeśli mamy do czynienia z przerostem mięśnia sercowego w przebiegu nadciśnienia tętniczego, należy traktować to jako powikłanie choroby. Świadczy to o jej zaawansowaniu i wiąże się z koniecznością intensywnego leczenia pacjenta, które obejmuje poza ewentualną farmakoterapią (nie jest ona zawsze potrzebna na początku) także zmiany stylu życia (chodzi o aktywność fizyczną czy dietę). Zmiany stylu życia mogą doprowadzić do uregulowania wartości ciśnienia tętniczego i wtórnie do zmniejszenia masy mięśnia serca.

O przeroście mięśnia sercowego w przebiegu nadciśnienia, można pomyśleć jak o mięśniach kulturysty. Przyrost masy pojawia się przy regularnym obciążaniu coraz większymi ciężarami. Dla serca takim obciążeniem jest ciśnienie tętnicze krwi.

Zatem. Generalnie, jeśli taki opis pojawia się na wyniku zdjęcia klatki piersiowej osoby zdrowej, bezobjawowej, nie ma się czym martwić.

My tymczasem, zapraszamy do regularnego zaglądania na nasz portal http://www.akademiapacjenta.pl oraz na nasz funpage https://www.facebook.com/akademiapacjenta/

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Święty Gral i aspiryna

W przeszłości kilka razy poruszaliśmy na łamach Akademii Pacjenta kwestię stosowania aspir…