Home Niewydolność serca Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiarach ciśnienia tętniczego, kontroli masy ciała, monitorowaniu obrzęków, monitorowaniu stanu swojego zdrowia bez wykorzystania zaawansowanych urządzeń oraz o dokumentacji medycznej.

Regularne pomiary ciśnienia tętniczego i akcji serca. Wbrew pozorom nie jest to nawyk wielu pacjentów, a to są podstawowe informacje dotyczące stanu układu krążenia. Te parametry jak pisaliśmy wyżej są podstawą do oceny i skuteczności i bezpieczeństwa efektywności leczenia farmakologicznego i niefarmakologicznego. Określone wartości ciśnienia tętniczego i akcji serca traktujemy jako wartości docelowe, optymalne i osiągnięcie ich jest ważnym celem terapeutycznym, gdyż w kontekście wyników badań jakimi dysponujemy wiążą się one ze zmniejszeniem ryzyka zgonu i zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji.

Ciśnienie tętnicze najlepiej jest mierzyć w godzinach porannych, w ciągu pięciu do 10 min po obudzeniu się. Ciśnienie tętnicze powinno być mierzone w pozycji siedzącej, a ręka na której jest mierzone ciśnienie powinna być rozluźniona, mięśnie nie powinny być silnie napięte gdyż może zafałszować odczyt, podnosząc go. Zanim zaczniecie państwo mierzyć ciśnienie dobrze jest wiedzieć na której ręce ciśnienie tętnicze jest większe. Dlatego jeżeli tego nie wiecie warto w godzinach porannych wykonać pomiar raz na lewej ręce i raz na prawej. Różnice na poziomie do 10-15 mmHg w zakresie ciśnienia skurczowego nie są niczym niezwykłym i wówczas ciśnienie należy mierzyć na tej ręce, na której wskazanie ciśnieniomierza jest wyższe. Nie ma potrzeby aby ciśnienie tętnicze mierzyć każdego dnia zwłaszcza wtedy kiedy jesteście państwo w stabilnej fazie choroby i nic się nie zmienia. Natomiast w momencie kiedy dochodzi do modyfikacji dawek leków na niewydolność mięśnia sercowego, kiedy współwystępują dodatkowe choroby np. jakaś infekcja albo z różnych powodów zostajecie państwo w domu jesteście unieruchomienie, wtedy te kontrole powinny być częstsze. W końcu tego rozdziału mieście mi informacje o tym jak może wy możecie jak powinniście państwo postępować w sytuacji tak zwanego skoku nadciśnienia tętniczego.

Masa ciała. Bardzo ważnym elementem kontroli pacjentów z niewydolnością serca jest regularne ważenie się. Jeśli w przebiegu niewydolności serca mimo prowadzenia leczenia farmakologicznego dochodzi do gromadzenia płynu w ciele, pierwszym sygnałem z tym związanym może być właśnie wzrost masy ciała. Dlatego ważenie pacjentów z niewydolnością serca zwłaszcza osób starszych, zwłaszcza osób które nie są aktywne fizycznie, jest bardzo pomocne w ogólnej całościowej ocenie pacjenta. Jeżeli zauważycie państwo że masa ciała wzrosła o 3 kg przez dwa tygodnie, może to być pierwszy sygnał że dochodzi do tak zwanego zaostrzenia niewydolności serca.

Obrzęki. Kolejnym elementem są pojawiające się obrzęki, zwłaszcza obrzęki na kończynach dolnych. Jeżeli zauważycie państwo, że nogi stają się cięższe zwłaszcza po kilku godzinach siedzenia lub pojawiają się w czasie chodzenia, to może być sygnał że dochodzi do zaostrzenia objawów niewydolności mięśnia sercowego. Podobnie może być w przypadku zaostrzenia w ogóle objawów związanych z niewydolnością serca czyli duszności, szczególnie duszności pojawiającej się w godzinach wieczornych. Jeżeli zauważycie Państwo coś takiego, może to być sygnał, że dochodzi do zaostrzenia niewydolności serca i konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Monitorowanie swojego stanu zdrowia bez wykorzystania skomplikowanych urządzeń. To co proponujemy naszym pacjentom w prowadzeniu regularnej, stałej kontroli, to założenie wykonywania regularnie, w pewnych odstępach czasu swoistego testu określającego stan wydolności układu krążenia. Może to być np. spacer szybszym tempem na określonym odcinku lub wchodzenie po schodach na określone piętro. Niektórzy z naszych pacjentów jako taki test wysiłkowy oceniający ich wydolność wysiłkową wykorzystują galeria handlowe, w których przechodzą przez poszczególne piętra w określonej kolejności, ścieżki w lasach, parki albo po prostu klatki schodowe budynków, w których mieszkają.

Niewydolność serca jest stanem dynamicznym proszę pamiętać że jest to określony stanu równowagi pomiędzy uszkodzonym nie funkcjonującym w pełni mięśniem sercowym a naszym organizmem. Ten stan równowagi jest utrzymywany dzięki lekom. To leki powodują że możliwe jest utrzymanie tego względnego stabilnego stanu równowagi. Ponieważ masaż serca jako Pompa nie funkcjonuje idealnie w danym momencie konieczne jest stosowanie właśnie ale. Ale oznacza to też także że wiele czynników może doprowadzić do destabilizacji hej częściowej równowagi. Jednym z takich elementów są infekcję infekcję górnych dróg oddechowych. To właśnie przy zaostrzeniu infekcji górnych dróg oddechowych może dochodzić równie do objawów niewydolności mięśnia sercowego. Dlatego tak ważne w profilaktyce i leczeniu pacjentów jest przestrzeganie kalendarzach szczepień głównie szczepieni przeciwko chorobą Infekcyjne m w okresie jesienno-zimowym mam tutaj na myśli grubo grypę a także infekcję covid-19. To są szczególnegrupy pacjentów – pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, bądź też pacjenci w wieku podeszłym powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia.

Dokumentacja. We współczesnym cyfrowym świecie bardzo łatwo jest państwo wykonać kopie dokumentów które po pierwsze potwierdzają że macie niewydolność serca po drugie pokazują jakie stosujecie leczenie po trzecie jakie były wyniki naszych badań wykonywanych ostatnio. Posiadanie takiej dokumentacji w wersji elektronicznej czyli np. możliwość sprawdzenia online w Przychodni w której się leczycie bądź też zrobienie zdjęć które macie państwo w telefonie komórkowym jest bardzo ważne zwłaszcza kiedy państwo w podróży jedźcie. Dostęp do tych informacji w momencie kiedy jesteście w podróży i dochodzi do zaostrzenia objawów niewydolności serca i zgłaszajcie się do lekarza którego który widzi was po raz pierwszy może mieć kluczowe znaczenie i na pewno zawsze jest bardzo pomocne w dokonaniu ogólnej oceny pacjenta i ewentualnie wdrożeniu czy zmodyfikowaniu leczenia.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

INR. Czy potrafisz grać w zielone?

Kto powinien grać w zielone? Dzięki zdobyczom kardiochirurgii osoby z uszkodzonymi zastawk…