Home Wiadomości INR. Czy potrafisz grać w zielone?

INR. Czy potrafisz grać w zielone?

Kto powinien grać w zielone?

Dzięki zdobyczom kardiochirurgii osoby z uszkodzonymi zastawkami serca mogą być poddawane operacjom. Podczas nich uszkodzone zastawki są naprawiane albo wymieniane na protezy zastawkowe. Istnieją protezy biologiczne i mechaniczne. Osoby z implantowanymi protezami mechanicznymi muszą przyjmować doustne leki przeciwzakrzepowe. Bez tych leków mechaniczne protezy mogłyby ulec uszkodzeniu z powodu powikłań zakrzepowych.

Jakie leki przeciwzakrzepowe powinny przyjmować osoby z mechanicznymi protezami zastawkowymi?

Wyłącznie leki starszej generacji, takie tak acenocumarol lub warfaryna. Działają one antagonistycznie w stosunku do witaminy K. Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi. Stosując leki przeciwzakrzepowe, lekarze tę krzepliwość celowo pogarszają.

A co z lekami przeciwzakrzepowymi nowej generacji?

Według aktualnych zaleceń leków z tak zwanej grupy NOAC, czyli apiksabanu, rywaroksabanu czy dabigatranu, nie można stosować w przypadku osób z implantowanymi mechanicznymi protezami zastawek serca. Stosuje się je w innych wskazaniach.

A co z protezami biologicznymi?

Według aktualnych wytycznych obecność biologicznych protez zastawkowych nie wiąże się z koniecznością przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. 

Ale chwila! Uwaga! 

Według wielu publikacji przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych przez 3 miesiące od operacji w przypadku biologicznej protezy zastawkowej może wpływać na to, że ta proteza będzie bardziej trwała i bardzo często lekarze zalecają takie leczenie. Nie jest jednak błędem w sztuce stosowanie od razu kwasu acetylosalicylowego. O rodzaju zastosowanej terapii w przypadku konkretnego pacjenta decydują lekarze. 

Poza tym czasami konkretna osoba z uwagi na różne schorzenia współistniejące powinna przyjmować przez cały czas leki przeciwzakrzepowe starszej generacji, nawet jeśli miała implantowane biologiczne protezy zastawkowe.

Co to znaczy dobrze grać w zielone?

Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna czy acenocumarol, powinny nauczyć się, jak takie leki stosować, co nie jest strasznie trudne. Dawkowanie zależy od tego, jak silny wpływ wywierają one na krzepliwość krwi konkretnej osoby. Niektórzy potrzebują mniejszych, a niektórzy większych dawek leków, aby osiągnąć odpowiedni efekt przeciwzakrzepowy. To wskaźnik INR pokazuje, czy krew jest odpowiednio „rozrzedzona”, czyli ma mniejszą zdolność do krzepnięcia.

Dlatego:

  • po pierwsze należy oznaczać wskaźnik INR,
  • po drugie trzeba się zapoznać z zasadami leczenia przeciwzakrzepowego.

Sposób odżywiana może wpływać na skuteczność leczenia przeciwzakrzepowego. Na przykład menu bogate w zielone warzywa zmniejsza skuteczność leczenia przeciwzakrzepowego.

Czy osoby z implantowanymi mechanicznymi protezami nie powinny w ogóle spożywać zielonych warzyw i owoców?

Nie ma konieczności, aby zielone warzywa zupełnie wyeliminować ze swojego talerza. Należy je jednak spożywać równomiernie, tzn. lepiej zjeść codziennie po 3-4 listki sałaty niż raz w tygodniu jedną główkę naraz.

A dlatego tak trzeba uważać na te zieleniny?

Zielone warzywa, ale nie tylko one, zawierają witaminę K, czyli zmniejszają siłę leków przeciwzakrzepowych.

Czy warzywa o zielonej barwie są zdrowe?

Generalnie warzywa powinny być spożywane przez wszystkich, którzy chcą minimalizować ryzyko chorób, a zwłaszcza chorób układu sercowo-naczyniowego, czyli serca i naczyń. Ale osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe, powinny dokładniej przyjrzeć się zieleninom.

Co to znaczy, że trzeba im się przyjrzeć?

Nie wszystkie zielone warzywa zawierają tyle samo witaminy K. Na przykład: kapusta, brukselka, szpinak, jarmuż obfitują w tę witaminę.  Dużo witaminy K zawiera też biała rzepa. Ale niektóre warzywa zawierają jej trochę, mniej np. zielony groszek, brokuły, szparagi, sałata.

Wybierając sałatę, zdecydowanie lepiej sięgać po lodową niż rzymską – lodowa zawiera znacznie mniej witaminy K niż rzymska (lodowa – 24,1 ug, rzymska – 102,5 µg w 100 g). Jarmuż to aż ok. 700 ug witaminy K w 100 g. 

Jeśli jesteście dumnymi posiadaczami mechanicznych protez serca lub z innego powodu przyjmujecie leki przeciwzakrzepowe starszej generacji  nie musicie odmawiać sobie wszystkiego, co zielone. 

Można jeść sałatę, ale równomiernie i częściej lodową niż rzymską. Brukselkę i duży koktajl z jarmużu można sobie odpuścić, wielką porcję bigosu też. 

Sprawdzajcie zawartość witaminy K w poszczególnych warzywach, ale co najważniejsze – kontrolujcie INR, aby sprawdzić, czy nie osłabiają leczenia przeciwzakrzepowego. Zawartość witaminy K w warzywach i owocach to jedno, a stopień wchłaniania się jej do organizmu to drugie.

.A co z tabletkami i suplementami?

Mnóstwo witaminy K znajduje się w preparatach wielowitaminowych i suplementach. Czytajcie etykiety, zanim zaczniecie coś przyjmować z błędnym przekonaniem, że ratujecie własne zdrowie…

To jak? Potraficie już grać w zielone?

Jeszcze nie? 

Spokojnie, każdy jest w stanie się nauczyć.


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…