Home Mam stenty Czy wolno mi-do eksperta Jazda samochodem a stenty

Jazda samochodem a stenty

Pytacie Państwo jak wygląda sprawa prowadzenia samochodów po różnych zabiegach kardiologicznych. W tej sprawie są różne opinie, a ponadto nie zawsze w tym zakresie możemy odwołać się do jasnych przepisów prawa.

Należy w tym kontekście należy zwrócić uwagę na dwie grupy kierowców. Pierwszą, która siłą rzeczy podlega większym uregulowaniom, są kierowcy zawodowi. Drugą, kierowcy niezawodowi. Pierwsza grupa podlega dość ścisłemu nadzorowi w ramach medycyny pracy i decyzje dotyczące możliwości kontynuowania pracy jako kierowca zawodowy są podejmowane przez lekarzy medycyny pracy w oparciu o stan zdrowia pacjenta i rokowania. W praktyce wielu kierowców po implantacji ICD, zwłaszcza w profilaktyce wtórnej, traci swoje uprawnienia.

Zobaczmy jak wygląda to w innych krajach. I tak jako przykład proponujemy Wielką Brytanię, która w tym obszarze wypracowała klarowne wytyczne. I uważamy, że akurat w tym obszarze możemy polegać na stanowisku Brytyjczyków.

Jeśli zabieg implantacji stentu miał charakter planowy, wówczas, o ile nie ma innych dodatkowych okoliczności klinicznych, okres „samochodowej abstynencji” powinien wynosić 1 tydzień. Jeśli chodzi o te tzw. dodatkowe okoliczności kliniczne to mamy na myśli przede wszystkim choroby współwystępujące i wynikające z nich ograniczenia. Inne okoliczności związane są z samym zabiegiem oraz ewentualnymi jego powikłaniami, jak i skutecznością samego zabiegu. Jeśli zabieg nie miał pełnego charakteru i pozostaje np. do naprawy jeszcze jedno naczynie z istotną zmianą, wówczas pacjent powinien poczekać na zakończenie leczenia, czyli na przeprowadzenie kolejnego etapu leczenia.

W przypadku zawału serca zaleca się okres co najmniej tygodnia, po warunkiem pełnej stabilizacji stanu układu krążenia, zakończenia leczenia interwencyjnego choroby wieńcowej oraz wartości frakcji wyrzutowej ponad 40% przed wypisaniem pacjenta ze szpitala. Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, zalecany okres powstrzymania się od prowadzenia samochodu wynosi co najmniej 4 tygodnie.

W przypadku operacji kardiochirurgicznej, wskazuje się na 4 tygodnie, co osobiście uważamy za dość liberalne podejście zważając na proces gojenia się ran mostka. Pacjenci w okresie pierwszych tygodni powinni zwracać szczególną uwagę na gojenie się mostka, zatem każda czynność, która potencjalnie nasila obciążenie rany mostka, powinna być wykonywana z ostrożnością.

Życzymy bezpiecznej, przyjemnej jazdy i zapraszamy do odwiedzania naszego portalu.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Jeden komentarz

  1. Dydaktyczny

    30 października 2023 at 15:38

    Natknąłem się na twojego bloga i muszę powiedzieć, że twój post jest fantastyczny! Jest pouczający, dobrze napisany i łatwy do zrozumienia. Dziękuję za podzielenie się swoją wiedzą!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Alkohol po zawale?

Hmm… nie ma co ukrywać, że wielu pacjentów, zwłaszcza Panów, pyta się o to stawiając…