Home Bez kategorii Co zamiast statyn?

Co zamiast statyn?

Są pacjenci, którzy nie tolerują statyn. O tym zagadnieniu możecie więcej przeczytać tutaj.

Są także osoby, u których podniesiony poziom cholesterolu jest jedynym czynnikiem ryzyka i włączanie klasycznych leków na cholesterol nie ma sensu. Co można wówczas zrobić, jakie włączyć leczenie? Odwołajmy się w tej materii do wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jedną z możliwości są fitosterole, rodzaj cząstek cholesterolowych, które są tworzywem budulcowym komórek roślinnych. Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że w ilości 2g w codziennej diecie pomagają w redukowaniu „złego” cholesterolu LDL oraz triglicerydów o 7 do 10%. Tym samym to idealne preparaty także dla osób, które stosują statyny. Fitosterole mogą być znakomity uzupełnieniem farmakoterapii.

Innym preparatem, o którym pisze się jest czerwony sfermentowany ryż, który działa w podobnym mechanizmie jak statyny. W jednym z badań klinicznych przeprowadzonych w Chinach wykazano, że dodanie do leczenia preparatu zawierającego oczyszczony wyciąg z czerwonego sfermentowanego ryżu, redukował występowanie nawrotów choroby serca o ponad 40%. Redukcja poziomu cholesterolu przy stosowaniu tych preparatów sięga 20%.

Inne ciekawe możliwości dają preparaty błonnika pokarmowego w postaci beta-glukanów owsa i jęczmienia. W tym przypadku stosowanie ich w dawce co najmniej 3g na dobę prowadzi do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu o ok. 12mg/dl. To całkiem niezły wynik – samo obniżenie poziomu LDL jest istotne dla obniżenia ryzyka zawału serca czy udaru mózgu.

Osobne miejsce zajmują także preparaty kwasów omega-3, których znaczenie dla obniżenia poziomu triglicerydów oraz cholesterolu LDL jest udowodnione. Tzw. kwasy omega-3 to preparaty wielonienasycownych kwasów tłuszczowych m.in. kwasu eikozapentaenowego oraz kwasu dokozaheksaenowego. Stosowanie tych preparatów można rozważyć zarówno w profilaktyce pierwotnej jak i wtórnej.

  • Kardiolożka o matchy

    Co to jest macha? Matcha to rodzaj japońskiej zielonej herbaty specjalnego gatunku o nazwi…
  • Cukrzyca i ortopeda

    Dlaczego 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy? 14 listopada obchodzony jes…
  • Aplikacja PatientApp

    Pierwszy pacjent w Polsce otrzymał dziś smartfonową aplikację firmy BIOTRONIK umożliwiając…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Dla naszych pacjentów – opowieści, które mają zmieniać Wasze zdrowie

Szanowni Czytelnicy portalu Akademia Pacjenta. Od wielu lat zajmujemy się wspieraniem Pańs…