Home Mam stenty Leczenie Miopatia postatynowa

Miopatia postatynowa

Co to jest miopatia postatynowa?

Opisywaliśmy tutaj niektóre działania uboczne stosowania statyn. Dzięki naszej Czytelniczce, postanowiliśmy więcej uwagi poświęcić problemowi miopatii postatynowej.

Co to jest miopatia postatynowa?

Miopatia postatynowa, to szereg objawów głównie ze strony mięśni prążkowanych, które ze względu na nasilenie oraz wyniki badań biochemicznych, dzieli się na trzy główne kategorie:

mialgia

zapalenie mięśni

rabdomioliza

Milagia to dolegliwości bólowe mięśni prążkowanych, ewentualnie ich osłabienie.

Zapalenie mięśni to w/w dolegliwości, którym towarzyszy podniesienie parametrów uszkodzenia mięśni w oznaczeniach biochemicznych krwi. Podstawowy parametr wykorzystywany w tych badaniach to CK.

Rabdomioliza (bardzo rzadkie powikłanie) to z kolei dosłownie uszkodzenie struktury mięśni, któremu towarzyszyć może ostra niewydolność nerek.

Jakie są objawy miopatii?

Najczęściej to bóle dużych i symetrycznych grup mięśni, ewentualnie ich osłabienie. Pojawiać się mogą także dokuczliwe skurcze mięśni, uczucie ich sztywności czy ciężkości. Co ważne objawy te dotyczą symetrycznych grup mięśni. Tzn. jeśli pacjent odczuwa dolegliwości bólowe mięśni przy jednym stawie, i to przy ruchach, to raczej nie jest to miopatia statynowa.

Jak postępować?

Jeśli pojawiają się w/w objawy, należy zgłosić się do lekarza. Warto swoje objawy przedyskutować z lekarzem – czasem pewne szczegółowe podpowiedzi czy po prostu badanie, mogą zmienić zupełnie perspektywę na sytuację zdrowotną.

Konieczne może być wykonanie oznaczenia we krwi CK – zależnie od wartości tego parametru oraz jego wartości w odniesieniu do górnej granicy normy, podejmuje się decyzję nie tylko o potwierdzeniu rozpoznania miopatii, ale także decyzję odnośnie postępowania. Jeśli wartość CK jest ponad 10 x wyższa od górnej granicy normy, odstawienie statyn jest obligatoryjne.

Rabdomiolizie, poza silnymi dolegliwościami bólowymi mięśni całego ciała, towarzyszy ciemny mocz.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia miopatii statynowej?

Największy czynnik ryzyka to objawy miopatii w przeszłości po stosowaniu leków na cholesterol. Taki wywiad zwiększa ryzyko ponad dziesięciokrotnie! Inne czynniki ryzyka to wywiad rodzinny w kierunku takich reakcji, niedoczynność tarczycy, wiek powyżej 80 lat, alkoholizm, duże zabiegi operacyjne, choroby układowe jak np. zaawansowana niewydolność nerek czy duży poziom aktywności fizycznej.

Wśród czynników sprzyjających wystąpieniu miopatii wymienia się niedobór witaminy D, stąd w każdym przypadku podejrzenia miopatii należy wykonać oznaczenie poziomu witaminy D.

Wśród innych czynników ryzyka wymienia się występowanie cukrzycy typu 1 i 2, nadmierne ilości soku z gejfrutów lub czarnej porzeczki, niską masę ciała, ale także stosowanie niektórych leków jak antybiotyki makrolidowe, amiodaron, leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu AIDS, czy leki z grupy tzw. blokerów kanałów wapniowych.

Co robić/jak leczyć?

Po pierwsze, jeżeli będą przesłanki kliniczne oraz biochemiczne, czyli podniesiony poziom CK, konieczne jest odstawienie statyny.

Należy także gruntowanie przeanalizować sytuację kliniczną pacjenta i zastanowić się czy nie ma dodatkowych czynników, które odpowiadają za dolegliwości i podniesiony poziom CK.

Rozwiązaniem jest przerwa w statynie, przy czym powinna ona trwać kilka tygodni tak, aby ocenić czy dolegliwości jakie odczuwa pacjent rzeczywiście wynikają ze stosowania leku. Jeśli dolegliwości bólowe mięśni ustępują po tym czasie, można spróbować włączyć inną statynę rozpoczynając od najmniejszej dawki, którą zwiększa się co kilka tygodni.

Jeżeli dolegliwości bólowe mięśni powrócą, wówczas mamy następujące możliwości.

Jeżeli pacjent musi stosować leki obniżające poziom cholesterolu do dyspozycji mamy kilka preparatów: ezetymib, preparaty ekstraktu z czerwonego ryżu albo tzw. inhibitory PCSK-9 (W tym przypadku niestety barierą jest wysoka cena). I dieta oczywiście.

Jak pomóc mięśniom po epizodzie miopatii?

Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków objawy i skutki miopatii ustępują samoistnie. Nie ma potrzeby stosować dodatkowych leków. Kilka prac badawczych dotyczyło stosowania wspomagająco koenzymu Q czy witaminy E, jednak obecnie brak podstaw do zalecania rutynowo takiego postępowania. Są podstawy aby twierdzić, że u osób z niedoborem witaminy D, jej suplementacja w okresie objawów ubocznych, zwłaszcza mialgii, może poprawić tolerancję leku.

Zapraszamy na nasz portal Akademia Pacjenta.

  • Dlaczego mam stosować „lek na cholesterol”?

    Leczenie podniesionego poziomu cholesterolu jest kwestią, która od lat rozpala emocje zaró…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Depresja – nowe sposoby leczenia na horyzoncie

Zaburzenie depresyjne czy zaburzenia lękowe to częsty problem w praktyce klinicznej, także…