Home Nadciśnienie Objawy Nocna napadowa duszność

Nocna napadowa duszność

Czasami podstawowym problemem z jakim zgłaszają się po pomoc pacjenci jest nocna napadowa duszność – czyli powtarzające się epizody uczucia braku tchu, duszności, niekomfortowego oddychania, które występują w nocy.

Niestety takie objawy mogą być związane z niewydolnością serca. O samej niewydolności serca pisaliśmy tutaj.

Duszność, która pojawia się w nocy jest opisywana przez pacjentów jako uczucie braku tchu wybudzające w nocy, uczucie braku możliwości nabrania powietrza do pełna albo uczucie ciężkiego oddechu. Objawy te oczywiście wybudzają pacjenta w nocy i wywołują uczucie niepokoju, które z kolei wtórnie może nasilać objawy duszności.

Przy różnicowaniu duszności należy wziąć pod uwagę takie czynniki kliniczne jak wiek pacjenta oraz ewentualnie współwystępujące choroby. Zupełnie inaczej będziemy patrzeć na pacjenta, który np. jest palaczem tytoniu (tu niestety należy myśleć o chorobie nowotworowej), zupełnie  na osobę  w 5 czy 6 dekadzie swojego życia, która leczy się z powodu nadciśnienia tętniczego.

Czasami mimo prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego w pomiarach rano, jego wartość nieproporcjonalnie wysoko rośnie w czasie wysiłku wywołując duszności. Z kolei brak spadku ciśnienia tętniczego w godzinach nocnych, może oznaczać zaburzenia w zakresie regulacji układu krążenia przez autonomiczny układ nerwowy.

Przyczyną występującej w nocy duszności może być również początek przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, ale częściej astmy.

Na choroby płuc w przebiegu uszkodzenia ich miąższu przez np. palenie tytoniu, może wskazywać uczucie trudności w wydychaniu powietrza.

Niestety objaw nocnej napadowej duszności jest bardzo charakterystyczny dla niewydolności serca, stąd nie należy go bagatelizować. Jeśli pojawia się on u osoby do tej pory zdrowej, konieczne jest pełne badanie lekarskie, badanie ekg oraz wykonanie podstawowego zestawu badań biochemicznych wykonywanych przy podejrzeniu niewydolności serca: morfologii krwi, poziomu glukozy na czczo, poziomu potasu, sodu, kreatyniny, hormonu tyreotropowego (czyli TSH, funkcja tarczycy). Zależnie od wyniku wywiadu panel badań biochemicznych może zostać poszerzony.

My tymczasem, zapraszamy do regularnego zaglądania na nasz portal http://www.akademiapacjenta.pl oraz na nasz funpage https://www.facebook.com/akademiapacjenta/

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Mam niskie ciśnienie – co dalej?

Dość często pacjenci zwracają się zaniepokojeni z pytaniem, co się dzieje bo mają niskie c…