Home Wiadomości Przez żołądek do serca

Przez żołądek do serca

Czy otyłość to choroba?

Tak, otyłość została wpisana na listę chorób i nawet przyporządkowano jej określony kod w klasyfikacji chorób ICD 10: E66.

Jak ciężka jest to choroba?

Otyłość to poważne i potencjalnie śmiertelne schorzenie. To nie jest niewinna puszystość i trzeba ją leczyć, póki nie jest za późno. Otyłość olbrzymia, czyli taka, gdy BMI wynosi powyżej 40, jest wyjątkowo groźna. W takim stadium niewiele osób ma wystarczająco siły i determinacji, aby pokonać ją bez leczenia farmakologicznego czy operacji bariatrycznej. Sam styl życia zazwyczaj nie wystarcza.

W jaki sposób można leczyć otyłość?

Po pierwsze farmakologicznie. Jest kilka leków zarejestrowanych do leczenia otyłości. Nigdy nie polecam samoleczenia. O lekach powinni decydować specjaliści, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację kliniczną konkretnej osoby.

Po drugie do dyspozycji mamy metody chirurgiczne. Jest kilka metod, a jedna z nich to rękawowa resekcja metodą laparoskopową. Żołądek można w ten sposób zmniejszyć nawet o około 80%.

Jak to działa oprócz tego, że w małym żołądku zmieści się mniej pysznych potraw?

Na przykład tak, że grelina, czyli hormon głodu, który jest produkowany przez dno wielkiego żołądka, przestaje atakować mózg, żeby kierował kroki osoby otyłej w stronę lodówki i kazał jeść. Pokonanie tak silnego przeciwnika jakim jest ośrodek głodu to niezwykle trudne i czasami niemożliwe do wykonania zadanie.

Ale, uwaga! Do leczenia bariatrycznego istnieją konkretne wskazania i przeciwwskazania – nikt nikogo nie kwalifikuje do takiej terapii pochopnie. Każde leczenie wiąże się z ryzykiem powikłań. Jednak pozostawienie osoby z otyłością bez pomocy to skazywanie jej na jeszcze większe ryzyko.

Czy po operacji bariatrycznej można powrócić do starych nawyków i nie przejmować się sposobem odżywiania?

Leczenie operacyjne nie zwalnia nikogo od zmiany nawyków na nowe, prozdrowotne. W przeciwnym wypadku masa ciała może po jakimś czasie od operacji być wyższa niż przed zabiegiem.

Czy dzieci mogą być poddawane leczeniu bariatrycznemu?

Problem otyłości niestety coraz częściej dotyka dzieci. Niezdrowe żywienie rujnuje im życie od najmłodszych lat, a statyczny tryb życia przed komputerem czy nad pracami domowymi nie pomaga. Czasami jedynym ratunkiem dla młodej osoby jest leczenie bariatryczne. Nigdy takich decyzji nie podejmuje się pochopnie. Konieczny jest doświadczony zespół lekarski. Oprócz lekarzy zaangażowany jest zazwyczaj psycholog i dietetyk. 

A co ma żołądek do serca?

Olbrzymi żołądek i otyłość to prosta droga do chorób serca. Tłuszczowa tkanka trzewna jest źródłoem prozapalnych, prozakrzepowych i promiażdżycowych związków. To prawdziwy narząd wydzielania wewnętrznego. Redukcja tej irytującej tkanki zmniejsza ryzyko cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych, czyli zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca. Ale nie wolno  też zapominać, że otyłość zwiększa ryzyko nowotworzenia, czyli zwiększa ryzyko zachorowania na raka.


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Tatuaże a chłoniaki

Tatuaże – osobiście nie przepadam za tatuażami i nie rozumiem lekarzy, którzy bezcer…