Home Wiadomości Tętnice wieńcowe u dzieci, czyli choroba Kawasakiego

Tętnice wieńcowe u dzieci, czyli choroba Kawasakiego

Czy dzieci mogą mieć chore tętnice wieńcowe?

Wiele osób pewnie odpowie, że nie. Bo niby skąd miażdżyca u kilkuletnich dzieci. Miażdżyca to przecież choroba dorosłych. Ale tym razem nie o miażdżycę chodzi, tylko o zmiany zapalne, które mogą dotykać dziecięcych tętnic wieńcowych.

Jak się zaczyna takie zapalenie?

Wszystko zaczyna się od gorączki, wysypki, bólu stawów, zapalenia spojówek czy wreszcie bólu gardła. Do tego dochodzi charakterystyczny truskawkowy język. Obserwowany jest rumień policzków o siateczkowatym wyglądzie. Może wystąpić wysypka, a następnie łuszczenie się skóry w okolicy krocza. Są to objawy choroby, którą po raz pierwszy opisał japoński lekarz Tomisaku Kawasaki w 1967 roku, stąd nazwa schorzenia – choroba Kawasakiego. Poza Japonią pierwszy przypadek został opisany na Hawajach w 1976 r. 

Czy ta infekcja jest banalna? 

Choroba Kawasakiego to nie jest banalna infekcja, Jej konsekwencje mogą być poważne.

Dlaczego?

Jest to choroba zapalna, która obejmuje tętnice małego i średniego kalibru. W przebiegu zapalenia może dojść do utworzenia się tętniaków w tętnicach wieńcowych. Doświadcza tego ok. 10% chorych. W  poszerzonych obszarach tętnic, czyli tętniakach, lubią tworzyć się skrzepliny.

Zmiany dotyczące serca i naczyń są istotnymi powikłaniami choroby Kawasakiego. Oprócz tętniaków może dojść do zapalenia mięśnia sercowego – statystycznie obserwowane jest  ono u około połowy chorych dzieci, ale występuje również zapalenie osierdzia czy nawet wsierdzia z zajęciem zastawki mitralnej czy aortalnej. NIektóre z dzieci mogą wręcz prezentować objawy niewydolności serca.

A co się może stać z takimi tętniakami?

Może dojść do przebudowy tych poszerzonych fragmentów naczyń wieńcowych i istotnego ich zwężenia.

Co jest przyczyną choroby? 

Niestety nie wiadomo. Uważa się, że istnieją predyspozycje genetyczne, a na to nakłada się infekcja. Zachorowania znacznie częściej stwierdzane są w Japonii i krajach azjatyckich. Choroba najczęściej dotyka dzieci powyżej 6 miesiąca życia i poniżej 5 lat. Zachorowania dorosłych są sporadyczne.

Czy to schorzenie można jakoś leczyć?

Tak, wskazane jest podawanie immunoglobulin, aspiryny i leków sterydowych w warunkach szpitalnych. Chorobą Kawasakiego powinni zajmować się lekarze specjaliści, zwłaszcza kardiolodzy dziecięcy.

Jakie jest rokowanie?

Na szczęście większość zachorowań kończy się całkowitym powrotem do zdrowia. 


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…