Home Wiadomości Czy ktoś coś słyszał o moyamoya?

Czy ktoś coś słyszał o moyamoya?

Co to jest moyamoya?

Moyamoya (ang. moyamoya disease – MMD) to choroba tętnic. Nazwa choroby wywodzi się z języka japońskiego, a słowo moyamoya oznacza po prostu kłęby dymu.

Nie słyszeliście nigdy o MMD?

Nic dziwnego. Ta choroba zaliczana jest do schorzeń rzadkich. No to po co się nią zajmować, skoro dotyczy wyjątkowo małej grupy osób? Nie uważacie, że to nie jest fair? Każdy ma prawo do tego, aby jego problem zdrowotny został rozwiązany. Poza tym, jeśli się policzy te wszystkie rzadkie schorzenia, to okazuje się, że cierpi na nie duża grupa osób – w Polsce to około 3 mln.

Czym charakteryzuje się MMD?

W przebiegu MMD dochodzi do postępującej niedrożności naczyń koła Willisa (to duże, ważne tętnice w mózgu) lub niedrożności tętnic szyjnych wewnętrznych, które odpowiadają za dostarczenie krwi do mózgu.

To skąd się biorą „kłęby dymu” w mózgu skoro dochodzi do niedrożności tętnic?

Z powodu postępującego zawężania światła tętnic rozwija się z bardzo delikatnych naczyń sieć oboczna. To obronna reakcja organizmu. Skoro coś gdzieś się zwęża, to organizm próbuje to naprawić. Ta nowo utworzona sieć naczyń w obrazowaniu radiologicznym przypomina „kłęby dymu”, stąd nazwa choroby –moyamoya w języku japońskim oznacza, tak jak pisałam, kłęby dymu.

Kto może zachorować na MMD?

MMD zdecydowanie częściej występuje w krajach azjatyckich, takich jak Japonia czy Korea. Dotyczy głównie dzieci i młodych dorosłych.

Czy ta choroba jest niebezpieczna?

W przebiegu MMD niestety może dochodzić do przemijających epizodów niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego, ale też do udarów krwotocznych mózgu, z powodu pęknięcia naczyń krwionośnych tej delikatnej sieci, która tworzy się w efekcie zwężenia większych tętnic mózgu. Krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego to sytuacja poważna, potencjalnie zagrażająca życiu. 

Jak jest przyczyna choroby moyamoya?

Przyczyna MMD nie jest znana. Naukowcy podejrzewają nakładanie się czynników genetycznych i infekcyjnych.

W jaki sposób leczy się tą chorobę?

Niestety nie istnieje leczenie farmakologiczne, które mogłoby opóźnić lub nawet odwrócić postęp MMD. Główną metodą leczenia jest rewaskularyzacja chirurgiczna. Celem leczenia chirurgicznego jest przywrócenie prawidłowego krążenia mózgowego. 


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…