Home Wiadomości Aplikacja PatientApp

Aplikacja PatientApp

Pierwszy pacjent w Polsce otrzymał dziś smartfonową aplikację firmy BIOTRONIK umożliwiającą domowe monitorowanie samopoczucia oraz podstawowych parametrów wszczepionego urządzenia.

Aplikację PatientApp otrzymał pacjent prowadzony przez dr Jakuba K. Rokickiego z I Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul Banacha 1A w Warszawie. Klinika kierowana przez prof. Marcina Grabowskiego od wielu lat jest pionierem we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, w tym związanych ze zdalnym monitorowaniem pacjentów. 

Jak mówi dr Jakub K. Rokicki „aplikacja dla pacjentów pozwala na zwiększenie uczestnictwa chorego w procesie opieki. Dzięki częściowemu wglądowi w parametry uzyskiwane za pośrednictwem elektronicznych urządzeń wszczepialnych chory może dowiedzieć się więcej o aktualnym stanie serca, w tym o częstości jego pracy. Dodatkowo wbudowany w aplikację dzienniczek objawów pozwala na zapisywanie okresów, w których posiadacze implantów czuli się gorzej, a kiedy ich samopoczucie ulegało poprawie”. 

Każdy z użytkowników aplikacji, dzięki zdalnemu nadzorowi implantu połączonemu z BIOTRONIK HomeMonitoring, ma dostęp do informacji o statusie transmisji w systemie – o dacie i godzinie ostatniej transmisji czy stopniu naładowania baterii. W urządzeniu mobilnym ukazuje się także powiadomienie, gdy zespół prowadzący poprosi użytkownika o kontakt. Aplikacja umożliwia także łatwy i szybki dostęp do takich danych jak: typ implantu, rodzaj implantowanego sprzętu, data wszczepienia i ostatniej kontroli stacjonarnej.

Jak podkreśla dr Jakub K. Rokicki: „zastosowanie zdalnego monitorowania – PatientAppnie tylko poprawia współpracę terapeutyczną, ale też pozwala na zmniejszenie globalnego kosztu terapii i zmniejszenie obciążenia systemu opieki zdrowotnej. Ponadto, aktualne dowody naukowe wspierają udział pacjentów za pośrednictwem urządzeń mobilnych w diagnostykę i terapię”. Na podstawie ukazujących się systematycznie wyników badań takie postępowanie może przynosić korzyść zarówno pacjentom, jak i zespołowi prowadzącemu.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…