Home Wiadomości Dzień dobry

Dzień dobry

Dzień dobry,

nazywam się Anna Słowikowska, jestem dr n. med., kardiologiem i specjalistą chorób wewnętrznych. Moje życie zawodowe od lat związane jest z uniwersyteckim szpitalem przy ul. Banacha w Warszawie, aktualnie z Kliniką Kardiochirurgii. 

Kilka słów o mnie
Naukowo zajmuję się metabolomiką, dziedziną mało znaną w Polsce, ale bardzo dynamicznie rozwijającą się w krajach Europy Zachodniej, Japonii i USA. Jest elementem medycyny spersonalizowanej. Obroniłam pracę doktorską z tej dziedziny, a wyniki swojej pracy badawczej miałam przyjemność prezentować w ramach Scientific Sessions AHA (z ang. American Heart Association), czyli Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Filadelfii w 2019 roku, dosłownie na kilka miesięcy przed wybuchem pandemii spowodowanej przez SARS-COV-2. Wstępne wyniki badań przedstawiałam również w ramach kongresu EAS (z ang. European Atherosclerosis Society) czyli Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego w Glasgow nieco wcześniej. 

Na temat dziedzin omicznych, do których należy metabolomika, na pewno napiszę kilka felietonów w ramach Akademii Pacjenta. Zapewniam, że technologie, z których one korzystają, są niezwykle interesujące i przydatne.

Dlaczego napisałam książkę?
Niedawno napisałam i wydałam książkę „Serce w dobrym stylu. Jak świadomie zarządzać swoim zdrowiem”. Dlaczego? To proste. Napisałam ją z żądzy sukcesu! Tak, to nie pomyłka. Z żądzy sukcesu osiągania jak najlepszych wyników leczenia wszystkich pacjentów. Nauka i technologie związane z leczeniem rozwijają się bardzo dynamicznie. Inżynierowie, lekarze, matematycy, biolodzy, genetycy, informatycy itd., współpracując ze sobą, tworzą nową rzeczywistość. 

Stymulatory serca, stenty wewnątrznaczyniowe, nowoczesne leki zmieniają nasze życie na plus, wydłużają je, poprawiają komfort funkcjonowania. Aby odnieść korzyść z tych terapii, pacjenci powinni być częścią zespołu leczniczego, ponieważ to oni wyrażają świadomą zgodę na zastosowanie tych zaawansowanych procedur. I nie tylko zgodę. Decydując się na leczenie, korzystają z dobrodziejstw tych metod, ale zobowiązują się też do przestrzegania różnych zaleceń, chociażby takich jak wykonywanie badań kontrolnych. Dla swojego dobra! Ale trzeba rozumieć sens otrzymywanych zaleceń, aby je realizować. To jeden z powodów, dla których napisałam książkę.

Niepokojące wyniki raportów o stanie zdrowia ludzi w Polsce i na świecie
Z jednej strony rozwój technologii zmienił świat medycyny na plus, ale z drugiej stało się coś bardzo niedobrego. Jako społeczeństwo zaczęliśmy ignorować podstawowe zasady profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, miażdżycy, cukrzycy i nowotworów i już wiadomo, że tracimy wiele. Czy wiecie, że według ostatniego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP-PZH), który zajmuje się badaniem stanu zdrowia Polaków od lat siedemdziesiątych XX wieku, Polacy przedwcześnie tracą sprawność i umierają z przyczyn możliwych do uniknięcia lub możliwych do wyleczenia? I że doszło do zahamowania trendu wydłużania się życia w Polsce?
Czy to nie jest straszne, że mając do dyspozycji dobre, niedrogie leki, wielu z nas ignoruje leczenie nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zaburzeń lipidowych, otyłości, POChP i naraża się na wystąpienie udaru mózgu, zawału serca, niewydolności nerek, co prowadzi do przedwczesnej utraty sprawności i pełnej zależności od innych lub wręcz śmierci. Czy wiecie, że w 2019 roku na świecie prawie 11 mln osób zmarło z powodu zbyt wysokiego ciśnienia krwi?  Mnie to przeraża.

Praca w Klinice Kardiochirurgii pozwoliła mi spojrzeć na ten temat z pewnej unikalnej perspektywy. Konieczność operacji serca bywa dla wielu osób, zarówno pacjentów, jak i ich bliskich, punktem zwrotnym w życiu. Co ciekawe, najwięcej pytań na temat zdrowia zadają bliscy pacjentów. Zauważają związek pomiędzy ignorowaniem przez lata zaleceń lekarskich a trudną sytuacją zdrowotną swojego ojca, mamy, brata czy przyjaciółki. Sami chcą uniknąć chorób w przyszłości, ale też chcą się dowiedzieć, jak w tej konkretnej sytuacji, po operacji zająć się swoim bliskim, aby odniósł korzyść z leczenia i nie zmarnował otrzymanej szansy na dalsze życie. Oczywiście nie każdy chory w oddziale kardiochirurgii „zapracował” na swoją chorobę złym stylem życia, nie można wyciągać błędnych wniosków. Ale według naszej najlepszej wiedzy, możemy znacznie minimalizować ryzyko chorób sercowo naczyniowych, a do takich należy choroba wieńcowa. Tak jak mówiłam, wszyscy zadają zawsze bardzo dużo pytań. Nie sposób usiąść z każdym z osobna i poświęcić kilku godzin na rozmowę. Stąd pomysł na książkę, która ułatwi każdemu podejmowanie racjonalnych decyzji na rzecz własnego zdrowia i zdrowia bliskich.

Jeszcze trochę ważnych informacji o książce

„Serce w dobrym stylu. Jak świadomie zarządzać swoim zdrowiem” to 40 rozdziałów opartych na twardych danych towarzystw naukowych i publikacjach renomowanych czasopism, ale napisanych językiem zrozumiałym absolutnie dla każdego. Książka zawiera liczne ilustracje, również komiksowe, które były tworzone oryginalnie na potrzeby książki. Nie ma w niej żadnych przedruków. Książka nie była dotowana, sponsorowana, nie zawiera reklam ani lokowania produktów. To ważne. Dlatego ma swoją cenę, nie jest rozdawana za darmo. Ale kupując ją, płacisz za wyjątkową wiedzę i dzięki niej dowiesz się, jak zachować swoje życie w zdrowiu i sprawności, jak podejmować decyzje oparte na wiedzy, aby unikać niekorzystnych zdarzeń, takich jak udar mózgu, zawał serca, niedokrwienie i konieczność amputacji kończyny, jak przejąć kontrolę nad chorobami, aby to nie one zdominowały Twoje życie. 

Czy wiesz, że 80% udarów i chorób sercowo-naczyniowych jest do uniknięcia? 40% nowotworów też. Jak to zrobić? Po prostu naucz się tego w prosty i przyjemny sposób.

Książka dostępna jest poprzez e-commerce i stronę:  
https://atspublishing.com/

Zamówienia realizowane są bardzo sprawnie.
Na stronie internetowej znajdują się dodatkowe bezpłatne materiały oraz blog dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej. Od niedawna działa również fanpage Serce w dobrym stylu – serdecznie zapraszam: https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu/

Na ratunek zdrowiu z Akademią Pacjenta

Dziękuję Akademii Pacjenta za zaproszenie do udziału w portalu, którego misją jest edukacja społeczna dotycząca zdrowego trybu życia, zapobieganie chorobom układu krążenia oraz życia po zawale serca czy ze wszczepionymi urządzeniami do elektroterapii. Nasze cele są zbieżne. Motto mojej książki to: „Wysiłek to wartość. Zacznij od wiedzy”. Wiedza jest najlepszą motywacją do wszystkiego, zwłaszcza do podejmowania racjonalnych działań na rzecz własnego zdrowia.
I jeszcze jedno, nie dajcie sobie wmówić, że dbanie o zdrowie odbiera radość życia. Jest kompletnie odwrotnie. Z Akademią Pacjenta będziemy Wam to nieustannie udowadniać.

Mam nadzieję, że mój udział w Akademii Pacjenta przyczyni się do tego, że jeszcze więcej osób uda nam się wspólnie uratować, zachęcając do zarządzania własnym zdrowiem. 

Moje felietony wskażą perspektywę, jak nie stracić korzyści uzyskanych z implantacji stymulatorów, ICD, czy implantacji stentów wewnątrznaczyniowych. Niestety bywa tak, że pacjenci ,ciesząc się z posiadanych urządzeń, często zapominają o innych chorobach, takich jak cukrzyca, POChP, i wtedy drogie urządzenia nie są żadną wartością dodaną. Dla nas, lekarzy, tragiczne są sytuacje, gdy pacjent umiera np. z powodu zatorowości płucnej, ponieważ nie chciał rzucić palenia, leczyć cukrzycy, ale był szczęśliwy z posiadania nowoczesnego stymulatora serca i skupiał się tylko na kontrolach swojego urządzenia.

Pokażę niezwykłą współpracę pomiędzy inżynierami, biologami, genetykami, informatykami itd. w służbie zdrowia i życia. Medycyna w nowoczesnym wydaniu nie istniałaby bez współdziałania ludzi o wielu talentach i specjalnościach, ale przede wszystkim otwartych na dialog i wspólne odkrycia.


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…