Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Porady Śpij – nowe zalecenie lekarza!

Śpij – nowe zalecenie lekarza!

Kilkakrotnie pisaliśmy na naszych łamach o bezsenności zachęcając Państwa do tego, aby nie bagatelizować jakichkolwiek zaburzeń snu. W tym też tonie spieszymy z nowymi informacjami na temat snu u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą. Macie spać … długo!

badanie opublikowane ostatnio na łamach Journal of American Heart Association wskazuje, że w przypadku tych obu schorzeń, które niestety zbierają swoje żniwo, sen, a dokładnie cza jego trwania, może mieć niebagatelne znaczenie. 

Współautor badania, Julio Fernandez-Mendoza, lekarz z Pennsylvania State College of Medicine w Hershey wskazuje, że ograniczona ilość snu u tych osób jest czynnikiem większego ryzyka wystąpienia udaru mózgu. 

Wartość badania jest o tyle interesująca, że bazuje na danych rejestrowych i obiektywnych danych jeśli chodzi o czas trwania snu, a także jego jakość (polisomnografia).

W analizie wyników uwagę zwracała następujący fakt: pacjenci z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą, których czas trwania snu był niższy niż 6 godzin, byli dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie udaru mózgu. Co więcej w grupie nadciśnienia i udaru, niedobór snu zwiększał także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. 

Analiza ta nie jest pozbawiona niedoskonałości, chociażby tego, że czas trwania snu oceniany był na podstawie analizy jednej nocy, niemniej wpisuje się w ciąg badań przynoszących podobne wyniki. Czas zatem abyśmy rzeczywiście holistycznie pomyśleli o zdrowiu uwzględniając także jakość i czas trwania snu. 

A trzeba przyznać, że w tym zakresie rzeczywiście jest sporo na nadrobienia, bo współczesna kultura pracy i rozrywki sprzyja niedoborem snu.

Jak możemy poprawić jakość snu?

Dla wielu osób na samym początku zaburzenia snu, zwłaszcza krótszy czas trwania snu, staje się formą nawyku, odruchu, który budujemy swoimi zachowaniami. 

Prostym przykładem jest chociażby dzielenie swojego łóżka z … laptopem lub innym przenośnym urządzeniem, na którym tuż przed dnem oglądamy no … z całą pewnością ważne rzeczy. Tylko tak może nas to rozchwiać, że zaśnięcie po tym jest trudniejsze. 

Zatem – sypialnia, nasz pokój z łóżkiem to nie jest miejsce do oglądania TV czy korzystania z urządzeń komputerów. Z tym wiąże się także generalnie higiena miejsca, w którym śpimy – wywietrzenie, odpowiednia temperatura i wilgotność, odpowiedni materac.

Obfite posiłki nie sprzyjają zasypianiu podobnie jak intensywny wysiłek fizyczny tuż przed zaśnięciem. 

Ok; zatem w czasach potężnej debaty o nakładach na system ochrony zdrowia, ścigania się w wielkościach nakładów w relacji do PKB, ponownie usilnie zwracamy uwagę na znaczenie stylu życia dla zdrowia. W tym obszarze mamy naprawdę wiele do zmiany.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zaburzenia snu i melatonina

Sen bez wątpienia to ważny element naszego życia. Tak naturalny i potrzebny jak oddech, wo…