Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Porady Rate responsive function (RRF) o co chodzi?

Rate responsive function (RRF) o co chodzi?

Wieloletni rozwój technologii implantowanych rozruszników spowodował, że urządzenia te nie są tylko i wyłącznie prostymi „puszkami”, które w sposób sztywny, ślepy stymulują pracę serca! Te „puszki” działają tak, że nie tylko są w stanie monitorować pracę serca i włączać stymulację wówczas gdy akcja serca spada poniżej pewnych wartości, ale także wyposażone są w cały szereg algorytmów (nazwijmy je sobie sztuczną inteligencją), które tak zmieniają stymulację komór serca, aby odsetek tej stymulacji był minimalny, a także aby dostosowywał się do poziomu aktywności pacjenta.

Funckja rate responsive system zapewnia stymulację serca u pacjentów, u których mamy do czynienia z tzw. niewydolnością chronotropową. O co chodzi? Otóż naturalną reakcją naszego organizmu na wysiłek fizyczny jest przyspieszenie akcji serca. U pacjentów z tzw. chorobą węzła zatokowego czy u pacjentów z blokami przedsionkowo-komorowymi, to przyspieszanie akcji serca może być nieadekwatne lub może w ogóle nie mieć miejsca.

W praktyce oznacza to, że rozrusznik może spełniać swoją funkcję w momencie, kiedy akcja serca spada poniżej ustalonej wartości, ale problem pojawia się w momencie aktywności fizycznej. Układ stymulujący pracę serca może po prostu w czasie wysiłku niedostatecznie przyspieszać pracę serca, czyli np. zamiast 110 uderzeń an minutę, serca bije 80 uderzeń na minutę. Można to porównać do sytuacji pracy silnika samochodowego, w którym nie działa jeden cylinder. Samochód jedzie, ale nie ma swojej mocy. Pacjenci mogą doświadczać podobnych objawów „spadku mocy w czasie wysiłku”. Mogą pojawić się objawy niewydolności serca – duszność, zmęczenie wysiłkowe, spadek tolerancji wysiłku.

Opracowanie funkcji RRS jest odpowiedzią na zapotrzebowanie stymulacji w czasie wysiłku. Oznacza to, że rozrusznik serca monitoruje wzrost akcji serca w czasie wysiłku i w przypadku niedostatecznego wzrostu akcji serca, może dodatkowo stymulować pracę serca. Wiele badań, m.in. to opublikowane w 2018 roku w „International journal of experimental and clinical pathophysiology and drug research” wskazuje, że pacjenci z rozrusznikiem dwujamowym z włączoną funkcją RRS cechują się lepszą wydolnością wysiłkową (oceniano to w teście wysiłkowym) i mniejszym nasileniem objawów niewydolności serca. Obserwowano także pewne różnice w zakresie parametrów echokardiograficznych jak frakcja wyrzutowa czy wymiary jam serca, przy czym wyniki te nie osiągały wartości istotnych statystycznie.

Jeśli macie jakieś wątpliwości czy pytania dotyczącej tej funkcji w swoim rozruszniku, zapytajcie swojego lekarza przy okazji następnej kontroli urządzenia.

My tymczasem, zapraszamy do regularnego zaglądania na nasz portal http://www.akademiapacjenta.pl oraz na nasz funpage https://www.facebook.com/akademiapacjenta/

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zaburzenia snu i melatonina

Sen bez wątpienia to ważny element naszego życia. Tak naturalny i potrzebny jak oddech, wo…