Home Nadciśnienie Porady Czy można uniknąć leków w nadciśnieniu?

Czy można uniknąć leków w nadciśnieniu?

We wrześniu mijającego 2018 roku, w czasie sesji naukowych Amerykańskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, przedstawiono wyniki kolejnego badania potwierdzającego, że zmiany stylu życia mogą skutecznie pomóc w kontroli nadciśnienia tętniczego.

W badaniu tym 129 uczestników miała nadwagę lub było otyłych, a ich ciśnienie tętnicze było podniesione w zakresie 130–160/80–99 mm Hg ze średnią wartością 138/86 mmHg.

Pacjentów tych losowo przydzielono do 16 tygodniowego programu diety niskosodowej połączonej z edukacją żywieniową oraz programem zmian behawioralnych (regularnych ćwiczeń), do programu edukacji żywieniowej bez zmian behawioralnych oraz do grupy kontrolnej, w których zakres zmian w zakresie ćwiczeń oraz diety, pozostawał w gestii pacjentów.

Spośród pacjentów, ponad połowa kwalifikowała się do farmakoterapii ze względu na podniesione wartości ciśnienia tętniczego.

Po 16 tygodniach okazało się, że połączenie diety oraz edukacji w zakresie diety i ćwiczeń prowadziło do średniego obniżenia wartości ciśnienia tętniczego o 16/10 mmHg, podczas gdy w grupie kontrolnej ta wartość wynosiła 3/4mmHg.

Tym samym w pierwszej grupie po 16 tygodniach, odsetek pacjentów kwalifikujących się ze względu na wartości ciśnienia tętniczego zmalał z 54% do 15%.

Można powiedzieć … wow!

To proszę Państwa kolejny dowód na to, że środowisko lekarskie naprawdę uznaje znaczenie pozafarmakologicznych interwencji w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Problem leży w tym, że te zmiany leżą w gestii samych pacjentów,  nie można ich zapisać na receptę, a ich wdrożenie wymaga zaangażowania i dyscypliny samych pacjentów jak i włączenia do współpracy innych specjalistów jak dietetycy czy trenerzy personalni. Na ile jednak jesteśmy na to wszystko gotowi?

Zapraszamy do odwiedzania Akademii Pacjenta.

Jeśli chcecie poczytać o możliwościach wykorzystania diety w leczeniu nadciśnienia polecamy na ten temat artykuł.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …