Kołatania serca.

Wielu pacjentów odczuwa lub zgłasza lekarzom uczucie kołatania serca. jest to jedna z wielu częstych przyczyn konsultacji w poradni kardiologicznej. Zanim jednak zdecydujemy się na wykonanie badania holter ekg lub skorzystania z wielu dostępnych odpłatnie i nieodpłatnie sposobów zdalnej rejestracji akcji serca, warto zadać sobie kilka pytań, zrobić mała check-listę, która pomoże i Tobie i Twojemu lekarzowi.

Ale najpierw istotne jest, żeby wiedzieć jak zmierzyć akcję serca. Jak to zrobić? Zobaczcie na tym filmie: Jak zmierzyć akcje serca?

  • Pytanie 1. Co to znaczy dokładnie kołatanie serca; czy jest to przyspieszona, szybka akcja serca, która ma charakter równy czy też serce bije wtedy nierówno?

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jeśli napady kołatania serca pojawiają się nagle, możecie mieć trudność z taką oceną, zwłaszcza jeśli pojawia się to po raz pierwszy. Natomiast jeśli będziecie wiedzieć, że takiej oceny trzeba dokonać, będzie Wam łatwiej. Informacja o tym czy akcja serca jest równa, miarowa, czy też niemiarowa, to ważna informacja.

  • Pytanie 2. Czy jest prawidłowość, regularność, w pojawianiu się kołatań serca?

Istotne jest czy kołatania serca pojawiają się regularnie, co kilka dni, co kilka godzin, o określonych porach doby, po wysiłkach, w trakcie wysiłków, czy też zupełnie przypadkowo i nie widzicie tutaj żadnej prawidłowości. Znaczenie ma także także to, czy 'kołatania’ są częste, czy pojawiają się rzadko, np. raz w roku.

  • 3. Wywiad rodzinny i chorobowy.

Kołatania serca mają zupełnie inne znaczenie u osób chorujących na choroby przewlekłe lub z tzw. obciążającym wywiadem rodzinnym. Np. jeśli w rodzinie rodzice czy krewni chorowali z powodu 'arytmii”, albo jeśli w rodzinie pojawiały się nagłe, niespodziewane zgony w młodym wieku, kołatania serca wymagają pełnej diagnostyki.

  • 4. Objawy towarzyszące.

Istotne jest, aby zastanowić się, czy kołataniom serca towarzyszą takie objawy jak: silne zawroty głowy wymagające zaprzestania np. wykonywania tego się robi, duszności, bóle w klatce piersiowej, mroczki przed oczami uczucie „tak jakby miało się stracić przytomność”, czy też utraty przytomności. Często kołataniom serca towarzyszy uczucie niepokoju i niestety jest to dość niespecyficzny objaw. Niepokój sam w sobie może czynnikiem wywołującym szybką akcję serca, którą subiektywnie niektórzy mogą odczuwać jako 'kołatanie serca”. Niepokój może też być naturalną reakcją na 'kołatanie’ serca.

Jeśli kołatanie zgłasza Twój rodzic, osoba starsza, to co można zrobić poza oceną miarowości akcji serca, jest zmierzenie ciśnienia krwi w czasie 'kołatania’. To czy wartość ciśnienia jest wysoka czy niska czy prawidłowa, jest pomocne. Poza tym wiele urządzeń do pomiaru ciśnienia tętniczego, zwłaszcza tych w pełni automatycznych, pokazuje przy pomiarach ciśnienia także informacje na temat pulsu – jego wielkości i miarowości.

Zwróćcie uwagę na to, czy kołataniom serca towarzyszy np. uczucie pulsowania w szyi. taki objaw jest dość charakterystyczny dla częstoskurczów nadkomorowych, które cechuje dobre rokowanie, i które stosunkowo skutecznie wyeliminować przy pomocy ablacji!
  • 5. Jak rozpoczyna się kołatanie serca i jak się kończy?

To czy 'kołatanie’ serca rozpoczyna się nagle i czy nagle się kończy, czy też jakby rozkręca się powoli i stopniowo wygasa, to bardzo pomocne informacje dla lekarza.

  • 6. Czy 'kołatanie’ serca to tak naprawdę pojedyncze, mocniejsze uderzenia serca?

Czasami pacjenci opisują, że nie czują pracy serca, wszystko jest w porządku i nagle pojawia się jakby mocne uderzenie serca. Albo czują, że pojawia się przerwa w pracy serca, po której następuje mocne uderzenie serca i potem wszystko wraca do normy. Takie objawy sugerują, że pacjent może mieć pojedyncze dodatkowe pobudzenia komorowe serca. Taka informacja bardzo ułatwia lekarzowi dalszą diagnostykę.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, zobacz inne na Akademia Pacjenta.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zdalne monitorowanie pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi na przykładzie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autorzy: dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski, lek. med. …