Home Nadciśnienie Moje ciśnienie się waha! Mity.

Moje ciśnienie się waha! Mity.

Często można usłyszeć od naszych pacjentów, że ciśnienie tętnicze się waha i nie czują się z tym dobrze. Czasem ten niepokój udziela się też lekarzowi, który jeśli nie poświęci czasu na rozmowę z pacjentem i wyjaśnienie co oznacza to „wahające się” lub „skaczące ciśnienie”, może po prostu dopisać kolejny preparat.

„Mam skaczące ciśnienie panie doktorze i czasem się martwię.”

„Dobrze, a jakie są wartości ciśnienia”

„Nawet 150/90”

Tak słychać czasem w gabinetach, tylko nie zawsze słychać pytanie lekarza:

„Ale co Pan/Pani ma myśli mówić skaczące, jakie wartości ciśnienia Pana/Panią martwią i z jakiej pory dnia są to pomiary”

Takie doprecyzowanie jest konieczne. Dlaczego?

Czasem bowiem okazuje się, że sytuacja kiedy pacjent ma ciśnienie 110/70 mmHg rano i 136/86 w południe, jest interpretowane jako ciśnienie skaczące.

Czasem, sytuacja kiedy jednego dnia rano ma 136/83 mmHg a rano w weekend 110/70, jest interpretowane jako ciśnienie skaczące.

Czasem, sytuacja kiedy ciśnienie mierzone jest w ciągu dnia w pracy i wynosi 140/87 mmHg, a rano w domu po obudzeniu 105/70, jest interpretowane jako ciśnienie skaczące.

„Wydawało mi się, że jak będą brał leki, to ciśnienie spadnie i będzie się utrzymywać na tym samym poziomie” pacjent, M, lat 52 

Temat „skaczącego ciśnienia” pojawia się w praktyce klinicznej z racji kilku mitów.

Mit 1. Jeśli będą stosować leki, ciśnienie zawsze będzie dobre.

  • Nie; nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą. Leki na nadciśnienie nie leczą nadciśnienia, nie eliminują choroby. Pozwalają tylko na kontrolę wartości ciśnienia. Ciśnienie tętnicze w sposób naturalny zmienia się i czasem różne okoliczności (jak stres, zmęczenie, przepracowanie, zła dieta) mogą spowodować, że ciśnienie będzie się podnosić lub obniżać. Podobny wpływ na niektóre osoby mogą mieć zmiany pogody.

Mit 2. Jeśli biorę leki, ciśnienie musi być stałe.

  • Nie; ciśnienie tętnicze musi się zmieniać w pewnych granicach. To jest naturalne, fizjologiczne. Inaczej wygląda sytuacja kiedy siedzimy, inaczej kiedy maszerujemy, a inaczej kiedy jesteśmy zdenerwowani. W każdej sytuacji serce pracuje inaczej i inne jest zapotrzebowanie różnych organów ciała na krew i tlen. Zatem, ciśnienie tętnicze nie musi być stałe – jeśli zatem nie masz cały czas 120/80 mmHg, ale wartości inne, które mieszczą się w granicach normy, to się nie martw.

Mit 3. Jeśli pobiorę leki i ciśnienie się unormuje, to mogę zrobić przerwę w lekach.

  • Nie; to dość częste błędne założenie. Patrz komentarz do mitu 1. Właśnie samo odstawianie leku, lub przerwy w jego stosowaniu, mogą być przyczyną tego, że wartości ciśnienia nie mieszczą się w granicach prawidłowych.

Zatem, zanim utrwalisz w sobie przekonanie, że Twoje ciśnienie skacze, zastanów się czy aby na pewno dobrze opisujesz problem i absolutnie nie wahaj się rozmawiać o tym z lekarzem.

Krótkie podsumowanie najważniejszych zasad dotyczących ciśnienia tętniczego i stylu życia znajdziesz tutaj!

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …