Home Wiadomości TV może nas zabić?

TV może nas zabić?

Tak, tak. I to prawie dosłownie!

Każdy z nas zna klasyczne czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego: palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta, nieleczone nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia gospodarki węglowodanowej, ale i brak aktywności fizycznej. To właśnie aktywność fizyczna jest jednym z czynników protekcyjnych dla naszego serca, co tak bardzo staramy się promować dla Państwa tutaj.

Ale, okazuje się, że poza dowodami o charakterze obserwacyjnym, naukowcy pokazali jakie mechanizmy leżą u podłoża fatalnego wpływu siedzenia przed telewizorem.

W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii a opublikowanym w czerwcu br. w czasopiśmie „Atherosclerosis”, wykazano, że w przypadku osób oglądających telewizję przez 6 godzin dziennie, 4-letnie ryzyko zgodnu sercowo-naczyniowego oraz chorób nowotworowych było wyższe. Co więcej, u osób tych stwierdzano podniesione parametry stanu zapalnego: biała C reaktywnego oraz fibrynogenu.

Oczywiście ryzyko względne było niewielkie na poziomie 1.17, niemniej istotne statystycznie i jeśli uwzględnimy, że podniesione parametry tych markerów to właśnie „objaw” tego co się dzieje z organizmem kiedy siedzimy zbyt długo, to mamy pełny, patofizjologiczny obraz pokazujący, jak siedzenie przed telewizorem może szkodzić.

Nasza rada?

Korzystajmy z telewizji świadomie i oglądajmy to co jest tego rzeczywiście warte.

Ale jest i inny pomysł. Może dwie, pozornie przeciwstawne przyjemności pogodzić ze sobą; z mieszanki ognia i wody uczynić wino.

Wiele osób budujących nowe nawyki zdrowotne stara się ćwiczyć przed telewizorem i to wcale nie oglądając trenerów. Jeśli ktoś nawykowo ogląda jakiś program, wówczas może spróbować połączyć oglądanie z ćwiczeniami. Z czasem buduje się nowy nawyk – pojawia się „odruch” oglądania telewizji w połączeniu z ćwiczeniami.

(PS. Wiemy od zaufanych pacjentów, że nie sprawdza się to przy oglądaniu publicystyki i horrorów. Czyli wychodzi na to, że nie ma co oglądać jakichkolwiek wiadomości).

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…