Home Wiadomości TV może nas zabić?

TV może nas zabić?

Tak, tak. I to prawie dosłownie!

Każdy z nas zna klasyczne czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego: palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta, nieleczone nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia gospodarki węglowodanowej, ale i brak aktywności fizycznej. To właśnie aktywność fizyczna jest jednym z czynników protekcyjnych dla naszego serca, co tak bardzo staramy się promować dla Państwa tutaj.

Ale, okazuje się, że poza dowodami o charakterze obserwacyjnym, naukowcy pokazali jakie mechanizmy leżą u podłoża fatalnego wpływu siedzenia przed telewizorem.

W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii a opublikowanym w czerwcu br. w czasopiśmie “Atherosclerosis”, wykazano, że w przypadku osób oglądających telewizję przez 6 godzin dziennie, 4-letnie ryzyko zgodnu sercowo-naczyniowego oraz chorób nowotworowych było wyższe. Co więcej, u osób tych stwierdzano podniesione parametry stanu zapalnego: biała C reaktywnego oraz fibrynogenu.

Oczywiście ryzyko względne było niewielkie na poziomie 1.17, niemniej istotne statystycznie i jeśli uwzględnimy, że podniesione parametry tych markerów to właśnie “objaw” tego co się dzieje z organizmem kiedy siedzimy zbyt długo, to mamy pełny, patofizjologiczny obraz pokazujący, jak siedzenie przed telewizorem może szkodzić.

Nasza rada?

Korzystajmy z telewizji świadomie i oglądajmy to co jest tego rzeczywiście warte.

Ale jest i inny pomysł. Może dwie, pozornie przeciwstawne przyjemności pogodzić ze sobą; z mieszanki ognia i wody uczynić wino.

Wiele osób budujących nowe nawyki zdrowotne stara się ćwiczyć przed telewizorem i to wcale nie oglądając trenerów. Jeśli ktoś nawykowo ogląda jakiś program, wówczas może spróbować połączyć oglądanie z ćwiczeniami. Z czasem buduje się nowy nawyk – pojawia się “odruch” oglądania telewizji w połączeniu z ćwiczeniami.

(PS. Wiemy od zaufanych pacjentów, że nie sprawdza się to przy oglądaniu publicystyki i horrorów. Czyli wychodzi na to, że nie ma co oglądać jakichkolwiek wiadomości).

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także

Telemonitoring urządzeń wszczepialnych

dr hab. n. med. Mateusz Tajstraprof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski …