Home Nadciśnienie Leczenie Przyzwyczaiłem się do leków. Na pewno?

Przyzwyczaiłem się do leków. Na pewno?

Wielu pacjentów z leczonym nadciśnieniem tętniczym przychodzi do gabinetów i mówi:

Leczę się na nadciśnienie od 5 lat i lekarz przepisuje mi wciąż te same leki. Czy mój organizm się do nich nie przyzwyczaił, czy one w ogóle jeszcze działają?

Hm, zawsze zadajemy wtedy pytanie o to, czy pacjent przyzwyczaił się do np. do porannej kawy i czy ona smakuje mu tak, jak smakowała mu 5 lat temu.

Oczywiście nie chodzi o bagatelizowanie obaw pacjentów, ale zwrócenie uwagi na to, że jest to w zasadzie źle postawiony problem.

Otóż, nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną w zdecydowanej większości przypadków. Miarą skuteczności jego leczenia jest to, czy wartości pomiarów ciśnienia mieszczą się w prawidłowych zakresach, czy też nie. I sytuacja, kiedy mimo leczenia, wartości ciśnienia podnoszą się, nie wynika z „przyzwyczajenie się” organizmu do leków, z tego, że przestają działać, tylko z tego, że dynamika tej choroby powoduje, że wartości ciśnienia podnoszą się. I wtedy rozwiązaniem jest zwiększanie dawek leków lub dokładanie leków kolejnych.

Spróbujmy spojrzeć na problem trochę z kuchennej perspektywy.

Wiecie dobrze jak wygląda gotowanie np. makaronu. Jeśli 'ogień’ pod garnkiem jest zbyt duży, woda gotuje się, ale jeśli go zmniejszymy, to proces spowalnia. Z nadciśnieniem jest właśnie tak, że jego stan po prostu zmienia się fizjologicznie i kiedy ciśnienie rośnie, trzeba skorygować dawki leków, jeśli spada zbyt mocno, także trzeba skorygować dawki leków.

Na szczęście jest tak, że w zdecydowanej większości przypadków, zmiany wartości ciśnienia nie są częste.

Pamiętajcie proszę, że jeśli zaobserwujecie tendencję do zmian wartości ciśnienia tętniczego, to nie jest to efekt „przyzwyczajenia sie’ organizmu do leków, lecz po prostu zmian w dynamice choroby.

Zatem – jeśli przez wiele lat stosujecie te sami leki na nadciśnienie tętnicze i efekt leczenia jest stabilny, to nie ma powodu do obaw, że Wasz organizm przyzwyczai się. Mało tego, to powód do zadowolenia, że przebieg leczenia się stabilny i skuteczny, i takie dawki i rodzaje leków jakie stosujecie, po prostu działają.

Jeśli wartości ciśnienia tętniczego są stabilne i prawidłowe, nie ma podstaw do obaw, że Twój organizm, przyzwyczai się do leków i przestaną one działać.

No właśnie. Podkreślmy to raz jeszcze. Stabilne wartości ciśnienia tętniczego to dowód na to, że stosowane leki działają.

Oczywiście w kontekście leczenia nadciśnienia tętniczego nie wolno zapominać o całościowym podejściu do sprawy czyli o zmianie stylu życia, do czego gorąco zachęcamy.

Leczenie nadciśnienia to:

Leczenie farmakologiczne
Aktywność fizyczna
Dieta
Prawidłowy sen i eliminacja chrapania
Add content here
Zbalansowany tryb życia
Pokaż więcej powiązanych artykułów

2 komentarze

 1. Janina

  14 czerwca 2017 at 08:03

  Bardzo pomocny artykuł bo tak myślałam .Od 26 Lat zazywam leki na dusznice bolesną A rok temu leķarz dołożył jeden lek i zmienił

  Odpowiedz

  • Rafał Sztembis

   15 czerwca 2017 at 10:46

   Dziękuję serdecznie i cieszę się. Taki jest właśnie cel naszej pracy tutaj. I pozdrawiam: nasze zdrowie w naszych rękach.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Triglicerydy – czy mamy je „leczyć”

Przyczynkiem do wpisu na ten temat jest jedna z wizyt z ostatniego tygodnia. Młody człowie…