Home Nadciśnienie Objawy Osobowość a choroby serca.

Osobowość a choroby serca.

Psychologia od dawna próbowała wskazać te cechy osobowości, które predysponować miałyby do rozwoju chorób układu krążenia, w tym do zawałów serca.

Jednym z takich pojęć była osobowość typu A, która przez wiele lat XX wieku robiła karierę jako czynnik ryzyka zawałów serca. I choć badania ostatecznie podważyły taki związek to trudno zaprzeczyć, że jej definicja jest bardzo obrazowa i przekonująca. Pośpiech, potrzeba rywalizacji, potrzeba osiągnięć, ciągła praca pod presją czasu – rzeczywiście łatwo wyobrazić sobie taką osobę i przyjąć, iż takie funkcjonowanie sprzyja wystąpieniu choroby serca.

Wiek XXI przyniósł w psychologii nowy koncept osobowościowy, jakim jest osobowość typu D. Na osobowość typu D składają się dwa elementy, mianowicie: negatywna emocjonalność  i inhibicja społeczna.

 Negatywna emocjonalność, charakteryzuje się tendencją do doświadczania na przestrzeni czasu i różnych zdarzeń, negatywnych emocji, obejmujących szereg stanów emocjonalnych jak smutek, napięcie, poczucie braku własnej wartości, tendencja do negatywnego postrzegania własnej osoby, skłonność do rozdrażnienia, postrzeganie siebie jako osoby bardziej narażonej na sytuacje stresujące,  czy dysforię. 
 Inhibicja społeczna jest czynnikiem oznaczającym, że w kontaktach międzyludzkich u osób tych obserwowane jest hamowanie ekspresji własnych uczuć, emocji, myśli, zachowań. Wiąże się to z antycypacją negatywnych reakcji ze strony innych osób i przekłada na powściągliwość w zachowaniach, brak poszukiwania wsparcia społecznego w kontaktach międzyludzkich, trzymaniem innych ludzi na dystans, poczucie napięcia i dyskomfortu w kontaktach z innymi. 

Choć w wielu badaniach okazało się, że istotnie osobowość typu D jest czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca, to nadal nie znamy przekonujących sposobów, które poprzez eliminację lub kontrolę elementów wpisujących się we wzór osobowości typu D, mogą ewidentnie odwrócić ten związek.

Zakładamy jednak, że budowanie podstawowych umiejętności psychologicznych, takich jak radzenie sobie ze stresem czy dobre umiejętności komunikacyjne, mogą pomóc osobom z osobowością typu D. Stąd poza lekturą dobrej książki psychologicznej, warto rozważyć konsultację u psychologa, jeśli opisane wyżej elementy osobowości typu D odnajdujesz u siebie.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Mam niskie ciśnienie – co dalej?

Dość często pacjenci zwracają się zaniepokojeni z pytaniem, co się dzieje bo mają niskie c…