Otyłość

Problem otyłości to problem współczesnej cywilizacji. Ale czy tak naprawdę traktujemy go serio? Czy rzeczywiście podchodzimy do problemu otyłości jak należy?

W Polsce blisko 60% mężczyzn ma nadwagę lub otyłość. 

Wyobraź sobie, że masz rozpoznane zapalenie płuc. Czy wyobrażasz sobie, że nie będziesz stosować antybiotyku?

Albo wyobraź sobie, że złamałeś nogę. Czy dopuszczasz myśl, że nie zgłosisz się do ortopedy i będziesz liczyć na naturalne zagojenie złamania?

Albo. Ktoś dostaje zawału serca. Czy system opieki zdrowotnej nie stara się zorganizować systemu opieki zdrowotnej tak, aby leczenie odbyło się jak najszybciej?

Każda z przytoczonych wyżej historii kończy się bezwzględnie leczeniem. Nie oponuje ani system, ani pacjenci.

A co się dzieje z otyłością? Czy lekarze, czy pacjenci podchodzą to tego problemu z równą powagą co do leczenia zapalenia płuc, złamanej nogi czy zawału serca. Chyba raczej nie.

A tymczasem:

Otyłość wiąże się z większą śmiertelnością całkowitą, w tym wiąże się z wyższym ryzykiem chorób nowotworowych, chorób układu krążenia i narządu ruchu.

W przypadku otyłości II stopnia (czyli BMI ≥35.0 kg/m2 ), to ryzyko jest prawie dwukrotne.

BMI to skrót od 'body mass index’, parametru umożliwiającego ocenę masy ciała z uwzględnieniem wzrostu. Oblicza się go wykonując proste działanie matematyczne: masę ciała w kilogramach, dzieli się przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu czyli 80kg: (1.85×1.85) = 23.37 co oznacza wynik prawidłowy. Powyżej 25 do 30 mamy do czynienia z nadwagą, a powyżej 30 już z otyłością.

Zatem. Jeśli masz nawet nadwagę, czyli BMI w granicach 25.0 to 29.9 kg/m2, pamiętaj, że do tej sytuacji należy podejść jak do leczenia choroby, o której myślisz, że powinna być leczona.

Pomyśl o:

1) Konsultacji z dietetykiem;

2) konsultacji z fizjoterapeutą pod kątem programu aktywności fizycznej;

3) o swoim życiu za 10 lat zakładając, że co rok będziesz przybierać 2 kilogramy.

Otyłość jest chorobą i w szczególnych sytuacjach może wynikać np. z zaburzeń endokrynologicznych. Także ocena medyczna oraz wykonanie przynajmniej podstawowych badań jest niezbędne zanim rozpocznie się drogę do redukcji masy ciała.

Konsultacja z dietetykiem jest istotna, bowiem powszechnie znany efekt jojo, ma nie tylko znaczenie psychologiczne, ale i medyczne. Np. badania opublikowane w kwietniowym numerze 2017 czasopisma New England Journal of Medicine, wskazują, że wahania masy ciała u pacjentów z rozpoznana chorobą wieńcową zwiększają ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Mam niskie ciśnienie – co dalej?

Dość często pacjenci zwracają się zaniepokojeni z pytaniem, co się dzieje bo mają niskie c…