Home Nadciśnienie Nadciśnienie tętnicze. Jakie jest prawidłowe?

Nadciśnienie tętnicze. Jakie jest prawidłowe?

Jakie powinno być ciśnienie krwi? To pewnie jedno w częściej stawianych pytań.

Ale zanim zaczniemy zasypywać Was informacjami o normach, chcemy zwrócić Waszą uwagę na to, jakie ono być nie powinno!

Jeśli leczysz nadciśnienie nie należy oczekiwać, że będzie ono stałe. I nie należy z tych wahań wartości ciśnienia tętniczego robić problemu, bo jest zjawisko normalne.

Nasz organizm na przykład potrzebuje więcej krwi kiedy się ruszamy (czyli ciśnienie krwi w czasie wysiłku będzie większe), a mniej kiedy siedzimy czy śpimy (czyli ciśnienie krwi będzie mniejsze).

Także jeśli leczysz nadciśnienie albo je po prostu kontrolujesz i zdarza się, że raz masz 139/87 a innym razem 117/72, to jest to zupełnie normalne.

Ale generalnie – rozróżniamy jak pewnie wiecie dwie wartości ciśnienia:

– pierwsza podawana w czasie pomiaru to tzw. ciśnienie skurczowe;

– druga wartość to tzw. ciśnienie rozkurczowe.

Ciśnienie skurczowe rano, po obudzeniu się nie powinno przekraczać 135 mmHg i nie powinno być niższe niż 90 mmHg. Z kolei ciśnienie rozkurczowe nie powinno przekraczać w pomiarach porannych 85 mmHg i być niższe niż 50 mmHg.

Zatem teoretycznie wszystko co mieści się w tych granicach jest ok. Dlaczego teoretycznie?

Otóż każdy z nas jest inny – są osoby, dla których ciśnienie skurczowe rzędu 95 mmHg będzie wywoływać ból głowy lub poczucie zmęczenia. Są też takie, które będą czuć się dobrze dopiero, gdy ciśnienie skurczowe przekroczy 130 mmHg.

Dlatego tak ważne jest, aby zarówno na etapie diagnozy, jak i na etapie leczenia, przynajmniej przez  okres kilku dni, bardzo regularnie wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego i to nie tylko rano po obudzeniu, ale także w ciągu dnia, po aktywności fizycznej (jak chociażby spacer), wieczorem przed snem.

Porada! Wielu pacjentów wiąże dolegliwości bólowe głowy ze skokiem ciśnienia tętniczego. Jeśli odczuwasz czasem dolegliwości bólowe głowy, nie interpretuj ich automatycznie jako wyniku skoku ciśnienia! Przekonaj się czy jest tak rzeczywiście i zmierz w takiej sytuacji ciśnienie krwi. Przekonasz się czy rzeczywiście w Twoim przypadku ból głowy jest wynikiem podniesionego ciśnienia krwi. 

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Triglicerydy – czy mamy je „leczyć”

Przyczynkiem do wpisu na ten temat jest jedna z wizyt z ostatniego tygodnia. Młody człowie…