Co można robić po zawale, po założeniu stentów

Tagi: ,

Oglądasz 2 posty - 1 przez 2 (z 2 łącznie)
 • Autor
  Wpisy
 • #1327
  Andrzej
  Participant

  Dzień dobry.

  Panie doktorze mam pytanie odnośnie zachowań po zawale serca. Mój znajomy miał kilka m-cy temu zawał ściany tylnej, założono mu 2 stenty, przepisano leki. Chciałem zapytać czy taki człowiek może jeździć rowerem, czy może wyjechać do rodziny mieszkającej daleko od niego. Czy może nosić zakupy i do ilu kilogramów? Bardzo proszę o odpowiedź.

  #1344
  Rafał Sztembis
  Keymaster

  O ile czynność skurczowa lewej komory serca, czyli frakcja wyrzutowa, nie jest mocno obniżona (a zakładam, że tak jest, czyli nie jest poniżej 25%) i znajomy jest obecnie bez żadnych dolegliwości, spokojnie chodzi i przeszedł rehabilitację, jazda rowerem nie jest przeciwwskazana.
  Nie ma też problemu jeśli chodzi o podróże. Stabilny stan pacjenta po zawale serca oznacza, że może się przemieszczać nawet samolotem – przy czym jeśli podróż odbywa się poza granice Polski, zawsze warto pamiętać o kwestiach ubezpieczeniowych oraz zabraniu ze sobą dokumentacji medycznej.
  Co do zakupów – spokojnie można go wysyłać po zakupy do 5-6 kg – bez problemu, tu bardziej znaczenie ma ogólna wydolność organizmu. Na pewno pacjent po zawale serca, w stabilnym stanie ogólnym, nie może wymawiać się od robienia zakupów.
  Pozdrawiam!

Oglądasz 2 posty - 1 przez 2 (z 2 łącznie)
 • Musisz być zalogowany by odpowiedzieć na to pytanie i zająć swoje stanowisko