Home Wiadomości Światowy Dzień Przestrzegania Zaleceń Terapeutycznych, czyli World Adherence Day

Światowy Dzień Przestrzegania Zaleceń Terapeutycznych, czyli World Adherence Day

Kiedy obchodzony jest  Światowy Dzień Przestrzegania Zaleceń Terapeutycznych, czyli World Adherence Day?

27 marca 2025 roku po raz pierwszy obchodzony był Światowy Dzień Przestrzegania Zaleceń Terapeutycznych.

Skąd pomysł na taki dzień?

Dzień Przestrzegania Zaleceń Terapeutycznych został ustanowiony, aby zwrócić uwagę na globalny problem niestosowania się do wszelkich zaleceń terapeutycznych. Nie dotyczy tylko przyjmowania przepisanych leków. Odpowiednia aktywność fizyczna, niepalenie papierosów, właściwy sposób żywienia to też elementy leczenia.

Kogo najczęściej dotyczy problem nieprzestrzegania zaleceń?

Problem dotyczy najczęściej osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca, choroba wieńcowa, choroba tętnic obwodowych, POChP, nieprawidłowy poziom cholesterolu czy trójglicerydów. Przestrzeganie zaleceń związanych z terapiami tych schorzeń to zobowiązanie na wiele lat.

Jakie są przyczyny nieprzestrzegania zaleceń?

Przyczyn jest wiele. Bardzo często przyczyną jest brak zrozumienia sensu przestrzegania zaleceń, obawa przed objawami ubocznymi leków. W grę wchodzą sprawy finansowe, realna możliwość wykupienia przepisanych leków.  Czasami istnieją trudności z połykaniem konkretnych tabletek.

Dużym problemem jest dezinformacja medyczna. Wraz z mediami społecznościowymi szerzą się nieprawdziwe informacje na temat uznanych terapii i leków.

Jaki jest koszt nieprzestrzegania zaleceń?

To koszt w postaci cierpienia i śmierci konkretnych osób, ale też koszt finansowy.„Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych to ukryta epidemia. Każdego roku w Europie umiera z tego powodu 200 tysięcy osób, a koszty dla systemów opieki zdrowotnej sięgają 125 miliardów euro” – podkreśla prof. Przemysław Kardas, kierownik Centrum Badań nad Przestrzeganiem Zaleceń Terapeutycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Kto powinien się zająć problemem nieprzestrzegania zaleceń?

Wszyscy profesjonaliści działający w dziedzinie ochrony zdrowia. Powinno się odejść od paternalistycznego podejścia do pacjentów na rzecz tłumaczenia sensu przestrzegania zaleceń, aby zaangażowanie pacjentów w terapię było na odpowiednim poziomie. W miarę możliwości terapie powinny być jak najmniej skomplikowane, dostosowane do trybu funkcjonowania. Jeśli możliwe jest dawkowanie leków dwa, a nie trzy razy dziennie, to zapewne przestrzeganie takich zaleceń będzie łatwiejsze.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić?

Raczej tak. Zabiegani profesjonaliści nie zawsze mają czas na długie rozmowy i komunikację. Ale tylko zmotywowany pacjent widzi sens długofalowego podejmowania wysiłku na rzecz własnego zdrowia. Jeśli nie przestrzega zaleceń, naraża się na powikłania, które kosztują bardzo dużo.

To może jakieś inne rozwiązania?

Właściwie już od przedszkola powinno się uwrażliwiać dzieci na sprawy własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych od dzieciństwa ma wyjątkowy sens. Ważne jest przygotowywanie specjalnych materiałów edukacyjnych, książek, materiałów multimedialnych pomagających zrozumieć tematy związane ze zdrowiem. Zdrowie i sprawność to wartości, których nie da się przecenić.


Autor: dr n. med. Anna Słowikowska 

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Komorowe zaburzenia rytmu

Dziś chciałabym przedstawić Państwu kolejny artykuł z cyklu prac o arytmiach. Będziecie mo…