Home Wiadomości Co trzeba wiedzieć o zapaleniu mięśnia sercowego?

Co trzeba wiedzieć o zapaleniu mięśnia sercowego?

Co to jest zapalenie mięśnia sercowego?

Zapalenie mięśnia sercowego to choroba zapalna obejmująca komórki mięśnia sercowego.

Jakie są objawy zapalenia mięśnia sercowego?

Objawy nie są charakterystyczne, dlatego rozpoznanie nie jest początkowo proste. Zwykle zaczyna się od infekcji górnych dróg oddechowych, gorączki, bólu gardła. Do tego dochodzi uczucie osłabienia, uczucie kołatania serca, jeśli dojdzie do zaburzeń rytmu serca. Niektórzy doświadczają bólu w klatce piersiowej.

Jakie patogeny wywołują zapalenie mięśnia sercowego?

Czynnikiem etiologicznym najczęściej są wirusy, m.in. grypy, paragrypy, Coxsackie. Ale czynnikiem etiologicznym mogą być też bakterie, grzyby. Do zapalenia mięśnia sercowego może dojść w przebiegu boreliozy (choroba bakteryjna). Do zapalenia predysponują choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów.

W jaki sposób diagnozuje się zapalenie mięśnia sercowego?

Po pierwsze poprzez echo serca. Może wykazać gorsze kurczenie się niektórych segmentów mięśnia sercowego. Ale czasami echo serca może wnieść niewiele do diagnostyki. Najbardziej przydatny jest rezonans magnetyczny serca. Jest badaniem referencyjnym w przypadku diagnozowania zapalenia mięśnia sercowego.

Jaki może być przebieg zapalenia mięśnia sercowego?

Choroba może mieć różny przebieg, od łagodnego po bardzo ciężki. W skrajnych przypadkach dochodzi do niewydolności serca wymagającej nawet mechanicznego wspomagania lewej komory czy transplantacji.

Jakie istnieją metody leczenia zapalenia mięśnia sercowego?

Przede wszystkim unikanie wysiłków fizycznych. Mięsień sercowy musi mieć czas na regenerację. I to jest ta jedna sytuacja kliniczna, gdy kardiolodzy odradzają wszelkiego rodzaju biegi, siłownie. Wysiłek fizyczny musi być ograniczony do tego niezbędnego przez pierwsze kilka tygodni. Dodatkowo trzeba leczyć wszystkie towarzyszące objawy, chociażby takie jak zaburzenia rytmu serca, które mogą być łagodne albo groźne. Czasami konieczna bywa ablacja, czyli leczenie zaburzeń rytmu w pracowniach elektrofizjologii. Zdarza się, że konieczne bywa zastosowanie urządzeń takich jak kardiowerter defibrylator. Decyzji o wszczepieniu urządzenia tego typu nikt nie podejmuje pochopnie, najczęściej wszczepiane są po ostrej fazie zapalenia.

Dlaczego o zapaleniu mięśnia sercowego rozmawiamy w zimie?

W okresie zimowym znacznie częściej niż w innych porach roku dochodzi do infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych. Tempo życia sprawia, że wiele osób nic sobie z nich nie robi. Tabletka na obniżenie temperatury ciała, leki przeciwbólowe – i do pracy czy szkoły. Dzieci z infekcjami ćwiczą na zajęciach wf, sportowcy trenują. To najgorsze, co można zrobić swojemu sercu. Każda infekcja dróg oddechowych, zwłaszcza taka przebiegająca z gorączką, powinna być związana z odpoczynkiem w domu. Wysiłki fizyczne zwiększają ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. A tego schorzenia najlepiej unikać.


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Nowi redaktorzy „Akademii Pacjenta”

Do naszego zespołu właśnie dołączyli: dr Maciej Dyrbuś i dr Joanna Machowicz. Dr Joanna Ma…