Home Wiadomości Pogotowie aortalne

Pogotowie aortalne

Czy wiecie co to jest aorta?

Aorta to największa tętnica człowieka. Prowadzi natlenioną krew z lewej komory serca do całego ciała, odbywa się to poprzez tętnice odchodzące od aorty. Aorta to taki najważniejszy akwedukt dla ciała człowieka. Bez aorty nie da się żyć. Ale swoje ważne funkcje może wypełniać prawidłowe tylko wtedy, kiedy jest zdrowa czyli jej ściany są mocne i nieuszkodzone.

A co to są ostre zespoły aortalne?

Ostre zespoły aortalne (z ang. acute aortic syndrome- AAS) to grupa chorób, które dotyczą ściany aorty. Mają one ostry, gwałtowny przebieg i stanowić mogą zagrożenie życia. 

A tak konkretnie to jakie choroby zaliczamy do tych zespołów?

Należą do nich :

  • rozwarstwienie aorty 
  • krwiak śródścienny 
  • wrzód drążący aorty 

Co to jest rozwarstwienie aorty?

Rozwarstwienie aorty to taki stan kiedy dochodzi do przerwania błony wewnętrznej tętnicy. A to prowadzi do tego, że krew zaczyna płynąć dwoma kanałami: prawdziwym i fałszywym. Jeśli tak się dzieje to ściana tętnicy ulega osłabieniu i może pęknąć. Rozwarstwienie aorty wstępującej to stan zagrożenia życia, potrzebna jest interwencja kardiochirurga. Podczas operacji kawałek rozwarstwionej aorty wymienia się na protezę.

A co to jest krwiak śródścienny?

Tętnica ma warstwy i może się rozwarstwiać. Ale też pomiędzy warstwami tętnicy mogą tworzyć się krwiaki. Taki krwiak nosi nazwę krwiaka śródściennego, powstaje w warstwie środkowej ściany aorty. Od rozwarstwienia odróżnia go to, że tworzy się bez uszkodzenia błony wewnętrznej. Nie mamy do czynienia z  rozdarciem błony wewnętrznej jak to się dzieje w przypadku rozwarstwienia aorty.

No to skąd taki krwiak się bierze ?

Aorta składa się z warstw a warstwy składają się z komórek. Każda komórka do funkcjonowania potrzebuje tlenu i substancji odżywczych. To niby banał, ale bardzo często wiele osób zapomina, że człowiek składa się z komórek. Komórki aorty są odżywiane przez specjalne naczynia krwionośne czyli takie mini tętniczki. Noszą one nazwę: naczynia naczyń (vasa vasorum). I to właśnie z nich krew może się wylać do ściany aorty. A z takiej wynaczynionej krwi tworzą się krwiaki. W taki sposób powstaje krwiak śródścienny aorty. 

Jakie mogą być losy takiego krwiaka?

Czasami tak się zdarza, że taki krwiak może się po prostu wchłonąć i wtedy uff, po kłopocie. 

Ale niestety, częściej dochodzi do tego, że wskutek powiększania się krwiaka pęka warstwa wewnętrzna i wtórnie dochodzi do rozwarstwienia aorty. Czyli sprawa nie jest banalna i bardzo często kończy się operacją.

A co robić aby minimalizować ryzyko ostrych zespołów aortalnych?

Można zrobić bardzo dużo. Po pierwsze to niepalenie papierosów. Dym papierosowy, który wchłania się do krwi z dróg oddechowych jest toksyczny dla całego organizmu, Jest niszczycielski dla tętnic. Po drugie leczenie nadciśnienia, cukrzycy, zaburzeń lipidowych. Po trzecie poddanie się operacji jeśli doszło do takiego poszerzenia się aorty, który według wytycznych kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. 


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Pierścienie w sercu

Czy wiecie co to są wady zastawkowe serca? Wady zastawkowe serca to takie schorzenia, któr…