Home Wiadomości Komu i kiedy potrzebny jest SPECT?

Komu i kiedy potrzebny jest SPECT?

Co to jest SPECT?

Skrót SPECT oznacza badanie które nazywa się scyntygrafia perfuzyjna serca. 

Kto potrzebuje takiego badania?

Badania SPECT potrzebują pacjenci co do których kardiolodzy mają wątpliwości czy ich serca są właściwie ukrwione. 

Na czym polega takie badanie?

Aby wykonać takie badanie potrzebna jest przede wszystkim gammakamera, specjalny izotop, zespół osób wykonujących oraz lekarz, specjalista medycyny nuklearnej. Izotop podany jest dożylnie i jeśli serce jest dobrze ukrwione czyli perfuzja serca jest prawidłowa to gammakamera zidentyfikuje znacznik podany drogą dożylną.

Czy taki izotop jest bezpieczny?

Izotopy w medycynie stosowane są od dawna. 

Jak wygląda wynik takiego badania?

Wynik otrzymywany jest w postaci kolorowych obrazków. Ale na podstawie tych obrazków specjalista medycyny nuklearnej interpretuje stan ukrwienia mięśnia sercowego. Interpretacja takich badań nie jest prosta. Trzeba mieć wiedzę i doświadczenie aby właściwie ocenić badanie.

A jak wygląda samo badanie?

Badanie wykonywane jest dwuetapowo przez kolejne 2 dni. Jeden etap to faza wysiłku a druga faza to faza spoczynku. Fazę wysiłkową bardzo często wykonuje się z użyciem leków, pod wpływem których serce zachowuje się tak jakby wykonywało wysiłek. 

A czy przypadkiem nie lepsza jest koronarografia?

Koronarografia pokazuje stan tętnic wieńcowych. Można je ocenić pod kątem zmian miażdżycowych, wykonać dodatkowe badania czynnościowe. A nawet wykonać wewnątrznaczyniową ocenę ultrasonograficzną czy skorzystać z koherentnej tomografii komputerowej do oceny tętnic. Ale do oceny ukrwienia czyli perfuzji mięśnia sercowego najlepsza jest scyntygrafia perfuzyjna.

Jakie badanie powinno być wykonywane pierwsze koronarografia czy SPECT?

To zależy od kontekstu klinicznego. Czasami jako pierwsze badanie wykonuje się SPECT a czasami koronarografię. Zdarza się, że pacjent ma typowe dolegliwości dławicowe a w trakcie koronarografii okazuje się, że nie ma istotnych zmian w tętnicach wieńcowych nasierdziowych.  SPECT może wówczas pokazać czy ukrwienie serca jest prawidłowe czy nie. 

Kto kieruje Pacjentów na badanie SPECT?

Specjalista w dziedzinie kardiologii, który zna Pacjenta i jego całą sytuację kliniczną. Do badania SPECT istnieją określone wskazania ale dla niektórych osób to badanie może nie być bezpieczne.  


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Pierścienie w sercu

Czy wiecie co to są wady zastawkowe serca? Wady zastawkowe serca to takie schorzenia, któr…