Home Wiadomości Błonnik i jego sekrety

Błonnik i jego sekrety

Co to jest błonnik

Błonnik pokarmowy inaczej nazywany włóknem to grupa substancji, które znajdują się w produktach żywnościowych, ale nie ulegają procesom trawienia w przewodzie pokarmowym. A skoro błonnik nie jest trawiony to nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Z chemicznego punktu widzenia błonnik należy do cukrów.

To może taki błonnik nie jest dobry? Przecież cukier to samo zło!

To nie tak. Błonnik to cukier, ale cukier złożony. Błonnik to lignina, celuloza, hemiceluloza, pektyny. No i skoro nie ulega trawieniu i nie wchłania się z przewodu pokarmowego to nie wpływa na wzrost glikemii we krwi. 

Jakie są frakcje błonnika

Błonnik może być rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Gumy, śluzy i pektyny to błonnik rozpuszczalny w wodzie. Dzięki temu, że jest rozpuszczalny w wodzie może tworzyć żele i dzięki temu pozytywnie wpływa na pasaż jelitowy. Ulega też procesom fermentacji co jest korzystne dla jelit ponieważ sprzyja rozwojowi prawidłowego mikrobiomu jelitowego. Ale błonnik pokarmowy nie spełni swojej pozytywnej roli jeśli właściciel jelit nie będzie spożywał odpowiedniej ilości płynów.

A błonnik nierozpuszczalny w wodzie?

Produkty żywnościowe bogate w błonnik nierozpuszczalny zwiększają masy kałowe wpływając pozytywnie na perystaltykę jelit. Krótkofalowe skutki niedoboru tego błonnika to zaparcia.

A czego dobrego można się jeszcze spodziewać po błonniku?

Błonnik zmniejsza wchłanianie cukru z przewodu pokarmowego, a tym samym działa hipoglikemizująco.

Błonnik zmniejsza również wchłanianie lipidów. Im mniej dostanie się do krwi lipidów tym lepiej. Błonnik daje poczucie sytości więc dieta bogata w błonnik 

Czy sercu potrzebny jest błonnik?

Oczywiście, że tak. Skoro błonnik ma działanie hipolipemizujące czyli obniżające stężenie lipidów we krwi to zapobiega miażdżycy. Skoro ma działanie hipoglikemizujące czyli obniżające stężenie glukozy we krwi to również zapobiega miażdżycy w tym miażdżycy tętnic wieńcowych ponieważ nieprawidłowe wartości glikemii zwiększają ryzyko miażdżycy. 

Ile błonnika powinno się spożywać?

Tak przeciętnie w codziennym menu powinno się go znaleźć około 25-30 gramów. Zazwyczaj w diecie człowieka żyjącego w zachodnim świecie jest go znacznie mniej 10-15 gramów.

A gdzie ten błonnik można znaleźć?

W produktach roślinnych czyli owocach i warzywach. Bardzo bogate w błonnik są otręby pszenne, płatki owsiane czy kukurydziane. Wysoko przetworzona żywność jest bardzo uboga w błonnik. Przykładem jest ryż. Brązowy zawiera znacznie więcej błonnika niż biały.

A suplementy błonnika?

Zdecydowanie lepsze są warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Oprócz błonnika zawierają witaminy, mikro i makroelementy oraz bogactwo innych związków, między innymi takich jak polifenole czyli związki, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Spożywając produkty bogate w błonnik spożywa się wiele cennych dla zdrowia substancji. 


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Komu i kiedy potrzebny jest SPECT?

Co to jest SPECT? Skrót SPECT oznacza badanie które nazywa się scyntygrafia perfuzyjna ser…