Home Wiadomości Za kulisami transplantacji

Za kulisami transplantacji

Czy wiecie, że w 2023 r. padł rekord transplantacyjny?

Rok 2023 był rekordowy pod względem liczby przeszczepień. Po pandemicznej zapaści wiele ośrodków chwali się swoimi osiągnięciami. Ale dobrze wiemy, że nie o osiągnięcia tu chodzi, tylko o konkretnych uratowanych ludzi i ich szczęście z tego, że życie nadal może trwać. 

Ile serc zostało przeszczepionych w Polsce w 2023 r.?

Według danych udostępnionych przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne Do Spraw Transplantacji POLTRANSPLANT w 2023 r. przeszczepiono 178 serc, chociaż akurat w przypadku serc nie był to rok rekordowy.

Czy to wszystko jest zasługą lekarzy?

Oczywiście, że nie. Na bloku operacyjnym podczas transplantacji serca pracują nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki, perfuzjoniści (osoby odpowiedzialne za krążenie pozaustrojowe) i ekipy pomocniczo-techniczne.

Poza tym, aby transplantacje mogły być wykonywane, konieczne jest zaangażowanie bardzo wielu osób. Ktoś musi porozmawiać z rodziną potencjalnego dawcy, co nie jest nigdy łatwe i proste. Ktoś musi zorganizować transport zespołu do pobrania narządów i zapewnić ich sprawny powrót do ośrodka, gdzie czeka biorca wraz z zespołem, który ten narząd przeszczepi.

A te wszystkie działania trzeba jeszcze dobrze logistycznie skoordynować. No właśnie – skoordynować. Dlatego w tak skomplikowanym przedsięwzięciu potrzebni są koordynatorzy transplantacyjni. 

Kto może zostać koordynatorem transplantacyjnym?

Każdy kto posiada wyższe wykształcenie medyczne, może pełnić funkcję koordynatora transplantacyjnego w szpitalu, oczywiście po odpowiednim przeszkoleniu. 

A co jest najważniejsze w transplantacjach, czyli przeszczepianiu narządów?

Według prof. Dziatkowiaka (mówił o tym w radio RMF w 2017 r.) najważniejsza jest organizacja od początku do końca, czyli:

  • organizacja doboru dawcy do biorcy,
  • organizacja operacji,
  • organizacja wczesnej rehabilitacji pooperacyjnej,
  • organizacja utrzymania pacjenta w dobrej kondycji przez dziesiątki lat po przeszczepie.

Chyba trzeba uwierzyć profesorowi. W klinice w Krakowie, którą kierował, wykonano 500 przeszczepień serc od 1988 do 2001 r.


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Pierścienie w sercu

Czy wiecie co to są wady zastawkowe serca? Wady zastawkowe serca to takie schorzenia, któr…