Home Wiadomości Po co zatyka się uszko lewego przedsionka

Po co zatyka się uszko lewego przedsionka

Czy wiecie, co to są uszka w sercu?

Uszka w sercu to niewielkie struktury, które związane są z przedsionkami. To takie pozostałości po rozwoju serca w życiu embrionalnym człowieka, rodzaj ślepych zachyłków. Mogą składać się z jednego lub kilku płatów.

Komu przeszkadza uszko lewego przedsionka?

Uszko w lewym przedsionku to „pięta Achillesa” u osób z migotaniem przedsionków. Podczas tej arytmii dochodzi do zwolnienia przepływu krwi i wskutek tego spowolnienia w uszku łatwo tworzą się skrzepliny. Tych nie lubimy, ponieważ jak się już z uszka wydostają, to mogą nieźle „namieszać” w organizmie.

Co to znaczy „namieszać”?

Skrzepliny, którym uda się wydostać z uszka, płyną sobie swobodnie z krwią. Są niesione jej prądem, dlatego mogą „zatkać” jakąś tętnicę lub tętniczkę w organizmie i tym samym doprowadzić do tego, że jakiś obszar w organizmie będzie niedokrwiony, na przykład w mózgu. Wtedy mamy do czynienia z udarem mózgu, czyli groźną sytuacją.

A kiedy z uszka najczęściej wydostają się skrzepliny?

Podczas umiarawiania. Jeśli arytmia taka jak migotanie przedsionków trwa dłużej niż 48 godzin to bez leczenia przeciwzakrzepowego i bez sprawdzenia uszka, czy jest wolne od skrzeplin, nie można przeprowadzać kardiowersji, czyli przywracania rytmu zatokowego serca. A jak się wykonuje kardiowersję? Można to wykonać, korzystając z leków lub urządzenia elektrycznego, czyli defibrylatora posiadającego funkcję kardiowersji. A jak się sprawdza uszko? Korzystając z echokardiografii przezprzełykowej. W obrazowaniu przez klatkę piersiową uszka nie są wystarczająco dobrze widoczne.

A nie można tego uszka jakoś zamknąć, żeby nie sprawiało kłopotów?

Pewnie, że można. Istnieją specjalne okludery, czyli rodzaje zatyczek, które używane są do „zakorkowania” niesfornego uszka lewego przedsionka.

Jak się to robi?

Poprzez układ żylny do serca wprowadza się specjalny cewnik ze złożonym okluderem i zatyka się nim to nieszczęsne uszko.

A dokładniej?

Cewnik wprowadzany jest poprzez żyłę główną dolną, prawy przedsionek, trzeba następnie przejść przez przegrodę międzyprzedsionkową, aby dotrzeć do lewego przedsionka i uszka. Po rozłożeniu okluder szczelnie zamyka uszko. Cewnik po umieszczeniu okludera oczywiście zostaje usunięty z układu żylnego. W sercu zostaje sam okluder w uszku. Ale specjalne systemy do zamykania uszka stosowane są też podczas operacji serca. Jeśli pacjent z migotaniem przedsionków poddawany jest operacji serca, to uszko też jest zamykane, aby w przyszłości nie sprawiało kłopotów.

Czy każdej osobie z migotaniem przedsionków wprowadza się taki zestaw do serca?

Nie. Do takiego zabiegu istnieją konkretne wskazania i przeciwwskazania. Najważniejszym wskazaniem są poważne przeciwwskazania do przewlekłego leczenia lekami przeciwzakrzepowymi. Każda procedura medyczna, ingerencja w ciało człowieka wiąże się z pewnym ryzykiem – ta również. Dlatego każdy pacjent musi być oceniany indywidualnie, czy powinien być takiej procedurze poddany, czy potencjalne korzyści z jej zastosowania przewyższają ryzyko.


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

  • Operacja serca i nogi

    Czy operacja serca może pogorszyć sprawność nóg? To zależy. Jeśli pacjent był poddawany op…
  • Co trzeba wiedzieć o delirium

    Z czym kojarzy się słowo delirium? Najczęściej z alkoholem i zespołem odstawienia od niego…
  • Za kulisami transplantacji

    Czy wiecie, że w 2023 r. padł rekord transplantacyjny? Rok 2023 był rekordowy pod względem…
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Operacja serca i nogi

Czy operacja serca może pogorszyć sprawność nóg? To zależy. Jeśli pacjent był poddawany op…