Home Wiadomości Śluzak serca – co to takiego

Śluzak serca – co to takiego

Czy to możliwe, że nowotwory mogą zaatakować serce?

Niestety tak. Serce nie jest odporne na procesy nowotworowe. Ale jest też dobra wiadomość – nowotwory serca nie są częste. 

To jakie nowotwory potrafią zaatakować serce?

Nowotwory mogą być złośliwe i łagodne. O złośliwych mówimy wtedy, gdy dają odległe przerzuty. Natomiast łagodne to takie, które przerzutów nie dają.

Czy nowotwory łagodne są niegroźne dla serca?

Z reguły nowotwory łagodne nie wyrządzają wielkich spustoszeń w sercu, o ile nie urosną do takich rozmiarów, że wypełnią całą jego jamę, np. lewy przedsionek. Ale mogą powodować spore szkody ogólnoustrojowe. 

Jakie szkody?

Na przykład mogą doprowadzić do udaru mózgu.

Nowotwory serca mogą być przyczyną udaru mózgu? W jaki sposób?

Istnieje taki nowotwór serca, łagodny, który nazywa się śluzak. Najczęściej lokalizuje się w lewym przedsionku serca. Ma galaretowatą strukturę, jest kruchy. Najcześciej lokalizuje się w lewym przedsionku. A skoro jest kruchy, to stopniowo jego fragmenty mogą odrywać się od masy głównej i dalej płynąć swobodnie unoszone prądem krwi. Z lewego przedsionka poprzez lewą komorę i aortę oraz jej odgałęzienia łatwo mogą się dostać do tętnic mózgu i spowodować udar niedokrwienny. Takie kruche masy są materiałem zatorowym.

Czy śluzak może być wyłącznie winowajcą udaru mózgu?

Nie, taki materiał zatorowy może zostać przemieszczony z prądem krwi wszędzie, do kończyn dolnych również. Objawy zależą od wielkości przemieszczającego się materiału zatorowego. Jeśli w czasie wędrówki z krwią dochodzi do fragmentacji i drobiny śluzaka są małe, może powodować mikrozatorowość.

A czy w przebiegu śluzaka może dojść do zatorowości płucnej?

Tak. Co prawda zdecydowana większość śluzaków odnajdywana jest w lewym przedsionku, ale literatura opisuje przypadki śluzaka w innych jamach serca, takich jak prawy przedsionek czy prawa komora. Stamtąd materiał zatorowy przemieszcza się poprzez pień płucny do tętnic i tętniczek płucnych, mogąc spowodować zatorowość płucną. Od wielkość masy zatorowej i lokalizacji zależą objawy. Im większa tętnica zostanie zablokowana, tym gorzej.

W jaki sposób leczy się śluzaka?

Jedyne leczenie to leczenie operacyjne. Każdy chory z podejrzeniem śluzaka powinien znaleźć się na oddziale kardiochirurgii. Śluzak powinien zostać doszczętnie wycięty. Czasami z uwagi na lokalizację jego usunięcie może wiązać się z koniecznością wszycia łaty. Tak się dzieje, gdy ten twór dość mocno związany jest „podłożem”, którym może być przegroda międzyprzedsionkowa.

W jaki sposób wykrywa się śluzaka?

Bardzo często przypadkowo w badaniu echo albo podczas badania tomograficznego klatki piersiowej wykonywanego z innej przyczyny. Często śluzaki rosną sobie zupełnie bezobjawowo.

A skąd wiadomo, że taki śluzak to na pewno śluzak?

Jeśli ktoś wykonuje echo serca i obserwuje jakiś twór w jego jamach, to prawidłowo taki twór nazywa się guzem. Dopiero po usunięciu guza i poddaniu go badaniu histopatologicznemu można mieć 100 procent pewności, że to śluzak. W medycynie nic nigdy nie jest proste. Zdarzają się śluzaki, które są twarde, zeszkliwione i wcale nie przypominają typowego galaretowatego śluzaka. Są to guzy, które rosną wolno i w trakcie wzrostu ulegają przebudowie. Dopiero analiza specjalisty w dziedzinie patomorfologii rozwiewa wątpliwości echokardiografisty i kardiochirurga.

Czy można się ustrzec przed śluzakiem?

Niestety nie istnieją żadne metody zapobiegawcze.


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Tatuaże a chłoniaki

Tatuaże – osobiście nie przepadam za tatuażami i nie rozumiem lekarzy, którzy bezcer…