Home Wiadomości TAVI. Kim był Alain Cribier

TAVI. Kim był Alain Cribier

Czy wiecie, co to jest stenoza aortalna?

Stenoza aortalna to zwężenie zastawki aortalnej. Ciężkie zwężenie zastawki aortalnej to poważny stan wymagający leczenia interwencyjnego. Co to jest leczenie interwencyjne? Operacja albo przezcewnikowa implantacja.

A nie można stenozy wyleczyć lekami?

Niestety nie. Póki co nie ma nawet medykamentów, które mogłyby tak spowolnić przebieg choroby, aby małe zwężenie nie stawało się ciężkim zwężeniem zbyt szybko. 

A czy wiecie, co to jest TAVI?

TAVI ( ang. Transcatheter Aortic Valve Implantation) to zabieg przezcewnikowej implantacji protezy zastawki aortalnej. Wymyślono taką bezoperacyjną formę implantacji protezy zastawki, aby dać szansę tym osobom, które z różnych powodów mają przeciwwskazania do klasycznej operacji. 

A co do tego ma Alain Cribier?

Profesor Alain Cribier, francuski specjalista w dziedzinie kardiologii, nie tylko jako pierwszy dokonał przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej, czyli TAVI, ale był pomysłodawcą i twórcą tej metody. Pierwszy zabieg został wykonany 16 kwietnia 2002 r. we Francji, czyli 22 lata temu. Dzisiaj TAVI to uznana metoda leczenia. Ale droga do jej opracowania była bardzo trudna.

A jak to wszystko się zaczęło?

Alain Cribier urodził się 25 stycznia 1945 r. w Paryżu. Był pasjonatem gry na pianinie. Wybór zawodowej drogi życiowej był prawdziwym dylematem: zostać lekarzem czy oklaskiwanym wirtuozem pianina? Wybrał studiowanie medycyny i leczenie ludzi. 

Na pewno miał trochę szczęścia, bo jako młody lekarz mógł pracować z wybitnymi lekarzami. Jednym z nich był prof. Charles Dubost, chirurg i kardiochirurg, który był jednym z dwóch chirurgów, którzy po raz pierwszy wycięli tętniaka aorty brzusznej i wszyli w jej miejsce protezę. W kolejnym ośrodku profesor Chiche zajmował się przezcewnikowymi technikami leczenia chorób serca. To były wyjątkowo nowatorskie zabiegi jak na wczesne lata siedemdziesiąte XX w. Doświadczenia, które zdobywał Alain Cribier, zaowocowały pomysłami, jak rozwiązać problemy pacjentów z ciężką stenozą, którzy byli dyskwalifikowani przez kardiochirurgów z klasycznej operacji z powodu wysokiego ryzyka okołoperacyjnego. Życie z ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej nie jest łatwe, a w konsekwencji doprowadza do śmierci.

Aby pomóc osobom z ciężką stenozą aortalną, prof.Alain Cribier opracował procedurę balonowej walwuloplastyki, co pozwalało poszerzać bardzo zwężone zastawki pacjentów, ale niestety tylko około 20% z nich odnosiło korzyści z takiego leczenia. Ewidentnie potrzebna była skuteczniejsza metoda leczenia. I taką metodą okazała się TAVI. 

Środowisko lekarskie początkowo z dużym dystansem przypatrywało się nowej metodzie. Z niedowierzaniem patrzono na pomysły kardiologa inwazyjnego, który z inżynierami wymyślał jakieś dziwne systemy do „wpychania” sztucznej zastawki do serca bez klasycznej operacji. Wyjątkowo sceptyczni byli kardiochirurdzy. Życie pokazało, że prof. Alain Cribier miał rację. Przez 22 lata ponad półtora miliona ludzi skorzystało z tej metody leczenia. Wielu z nich cieszy się nowym życiem dzięki procedurze TAVI.

16 lutego 2024 r. w wieku 79 lat zmarł profesor Alain Cribier. 

I wiecie co było najsmutniejsze?

Żadne tzw. duże media nic nie wspomniały na ten temat. Tylko niektóre branżowe medyczne portale. Ponad półtora miliona uratowanych istnień ludzkich nie zrobiło wrażenia na mediach. 


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Tatuaże a chłoniaki

Tatuaże – osobiście nie przepadam za tatuażami i nie rozumiem lekarzy, którzy bezcer…