Home Wiadomości Czy wiecie, co to jest PAD?

Czy wiecie, co to jest PAD?

Co oznacza skrót PAD?

PAD to skrót z j.angielskiego: Peripheral Artery Disease, czyli choroba tętnic obwodowych. 

Co to są tętnice obwodowe?

Określenia tętnice obwodowe używamy najczęściej do opisania tych, które znajdują się w kończynach dolnych lub górnych.

Czy te tętnice są ważne?

Każda tętnica w organizmie jest ważna, bo doprowadza krew  z tlenem i substancjami odżywczymi do ważnego organu. Tętnice kończyn dolnych odpowiadają za dobrostan tkanek kończyn dolnych. Dzięki nim możemy chodzić, dlatego trzeba o nie wyjątkowo dbać.

Co to znaczy dbać o tętnice obwodowe?

Przede wszystkim nie należy ich uszkadzać paleniem papierosów, zaniedbywaniem leczenia zaburzeń lipidowych, jeśli ktoś je oczywiście ma. Jeśli ktoś choruje na cukrzycę, to powinien ją leczyć. 

A co się stanie, jeśli ktoś to zaniedba?

Z powodu bagatelizowania potrzeb tętnic dochodzi do rozwoju zmian miażdżycowych. A jeśli w tętnicach rozwija się miażdżyca, to następstwem tych zmian jest utrudnienie przepływu krwi w tętnicach nogi lub ręki i coś takiego nie jest fajne. Nie jest fajne, bo skoro utrudnia przepływ krwi, to krew nie dopływa w wystarczającej ilości do nogi i taka noga bardzo boli, nie chcą się goić rany nóg. Krew z tlenem i substancjami odżywczymi jest potrzebna każdej komórce ciała – inaczej komórki nie działają prawidłowo i umierają.

Skoro to takie proste i jasne, to chyba niewiele osób ma problem z tętnicami obwodowymi?

Niestety właśnie wyjątkowo dużo osób ma problemy z tętnicami kończyn dolnych. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego podkreślają: „Wciąż potrzebne są poważne działania w celu uwrażliwienia świadczeniodawców w opiece zdrowotnej, decydentów oraz całego społeczeństwa na potrzebę wcześniejszych i bardziej skutecznych strategii prewencji i leczenia u 40 milionów osób na kontynencie europejskim, u których występują choroby tętnic obwodowych”

Co dobrego poza lekami można zrobić dla tętnic własnych nóg?

Po pierwsze ruch, po drugie ruch i po trzecie ruch. W ten sposób poprawia się mikrokrążenie. Każdy chirurg naczyniowy, nawet jeśli planuje operację lub angioplastykę w obrębie zwężonego miażdżycowo naczynia, zaleca spacery do pierwszego zmęczenia. Tzn jeśli noga podczas chodzenia zaczyna boleć, to należy chwilę odpocząć i ponownie ruszyć w drogę.

Rotor to idealne urządzenie do poprawy ukrwienia kończyn dolnych. Można ćwiczyć siedząc w fotelu, na sofie czy brzegu łóżka niezależnie od pogody. Jest bardzo dobre dla osób mniej sprawnych, dla których korzystanie z klasycznego roweru treningowego byłoby zbyt forsowne i niewskazane.

A jeśli takiego ukrwienia nie da się poprawić żadnymi metodami?

To wyjątkowo niedobra sytuacja. W skrajnych przypadkach prowadzi do amputacji kończyny. Nie dlatego, że takie jest widzimisię chirurga, ale niedokrwiona noga i w konsekwencji martwica tkanek może być źródłem zakażenia i sepsy, czyli stanu zagrażającemu życiu.

No dobrze, a jeśli ktoś nie jest w stanie przestać palić papierosów to co?

To musi się liczyć ze wszystkimi konsekwencjami związanymi z amputacją kończyn. Poza tym papierosy to truciciele całego organizmu, odpowiadają nie tylko za dewastację tętnic obwodowych.


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Tatuaże a chłoniaki

Tatuaże – osobiście nie przepadam za tatuażami i nie rozumiem lekarzy, którzy bezcer…