Home Niewydolność serca Niewydolność serca

Niewydolność serca

Niewydolność serca globalnie

Zanim przejdziemy do omówienia tego czym jest niewydolność serca, kilka informacji o charakterze statystycznym.

Niewydolność serca jest chorobą bardzo powszechną. Na podstawie danych które mam zgromadzone wiemy że w 2017 r. na całym świecie zdiagnozowanych było prawie 65 000 000 pacjentów z niewydolnością serca z czego niecałe 30 000 000 stanowili mężczyźni a resztę kobiety. Jeżeli spojrzymy natomiast na występowanie niewydolności serca w kontekście wieku pacjentów, to okazuje się że przypadki objawowe niewydolności serca zaczynają gwałtownie rosnąć mniej więcej od czterdziestego pięćdziesiątego roku życia i osiągają swój pik natomiast jeżeli chodzi o częstość występowania w przedziale wiekowym od 65 do 80 lat. Dlaczego tak jest? To wynika z kumulacji następstw przewlekłych chorób, które nas dotykają. 

Niewydolność serca – jak rozumieć niewydolność serca?

Niewydolność serca – jak to zrozumieć? Najlepiej pomyśleć o swoim sercu jak o pompie. Pompie przepompowującej krew. Każda pompa ma dwie funkcje – funkcję wypychania/pompowania i funkcję zasysania. I jak każda pompa ma swoją sprawność – czyli ilość czegoś co pompuje w określonej jednostce czasu. Zatem jak jest z naszym sercem?

Nasze serce przepompowuje krew w ilości średnie 4.5 litra na minutę. Funkcję pompowania określamy jako funkcję skurczową, natomiast funkcję pobierania krwi określamy jako funkcję rozkurczową. Dzięki skomplikowanej strukturze anatomicznej mięśnia sercowego oraz złożonym mechanizmom regulującym, serce jest w stanie optymalnie dostosować ilość przepompowywanej krwi do potrzeb organizmu. W sytuacji odpoczynku, np. snu, nasze ciało potrzebuje mniejszej ilości krwi, natomiast w czasie wysiłku tej krwi potrzeba więcej.

Dlaczego potrzebujemy odpowiednich regulacji dotyczących przepływu krwi? Krew jest nośnikiem tlenu, który jest potrzebny jako paliwo do działania naszego ciała. Nośnikiem tlenu w naszym organizmie jest hemoglobina zawarta w tzw. czerwonych krwinkach czyli erytrocytach. Określona ilość hemoglobiny może przenieść określoną ilośc krwi. Stąd jeśli nasz organizm wykonuje wysiłek fizyczny i mięśnie potrzebują więcej tlenu, akcja serca przyspiesza i rośnie ilość krwi jaką nasza pompa przepompowuje w jednostce czasu.

Funkcję skurczową i rozkurczową najprościej ocenić w badaniu echokardiograficznym. O ile funkcja rozkurczową określana jest na podstawie ruchu zastawki mitralnej w specjalnej funkcji echokardiograficznej i z jej nazwą nie spotykacie się Państwo często, o tyle z nazwą odnoszącą się do funkcji skurczowej spotykacie się państwo często- to tzw. frakcja wyrzutowa

Dla osoby którą traktuje jako zdrowo prawidłowa wartość frakcji wyrzutowa jej mieści się pomiędzy 60 a 65% ale jeszcze raz. Co oznacza frakcja wyrzutowa?

Frakcja wyrzutowa to jest ilość krwi którą wypompowuje serce w trakcie każdego skurczu. Serce jest takim organem który nigdy całkowicie się nie zapada – przeciwnym razie doszłoby do sklejenia jego ścian. Dlatego serce wypompowuje z siebie tylko i włącznie część krwi.

Właśnie ta część krwi i określana jest Mówiąc obrazowo mianem frakcji wyrzutowej.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…