Home Wiadomości Sekrety transplantacji czyli zamienię serce na lepszy model

Sekrety transplantacji czyli zamienię serce na lepszy model

Zastanawialiście się kto i kiedy potrzebuje wymienić swoje serce na lepszy model?

Transplantacja serca to uznana metoda leczenia schyłkowej niewydolności serca. Schyłkowej czyli ciężkiej i nieodwracalnej. Roczna śmiertelność w ciężkiej niewydolności serca wynosi 30%. To bardzo dużo.

A jak się żyje po przeszczepieniu serca?

Roczna przeżywalność po transplantacji wynosi 90%, mediana przeżycia  to 11-13 lat. I to są dane zebrane przez Międzynarodowe Towarzystwo Transplantacji Serca i Płuc (ang. The International Society for Heart and Lung Transplantation) z siedzibą w Chicago, w USA.

A ile przeszczepia się serc w Polsce?

2021 rok był rekordowy. Nowe serca otrzymało 200 osób. Dla porównania, w 2011 roku przeczepiono 80 narządów.

Ile ośrodków w Polsce przeszczepia serca?

Aktualnie 8. Miasta w których przeszczepia się serca to: Zabrze, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań. Osiem, ponieważ w Warszawie kilka ośrodków zajmuje się transplantacjami serc.

A kto decyduje o transplantacji u konkretnej osoby?

Cała procedura kwalifikacji do transplantacji nie jest prosta. Decyzja o transplantacji musi być przemyślana i wyważona. Każdy chory musi być dokładnie oceniony i dokładnie przebadany. Musi być pewność, że funkcji serca nie da się poprawić. Istnieją konkretne wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu, aby minimalizować ryzyko niepowodzenia. W ośrodku wykonującym transplantacje chory zostaje poddany licznym badaniom i po tych badaniach podejmowana jest decyzja. Chory zakwalifikowany do transplantacji zgłaszany jest do Poltransplantu. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” odpowiada za całą organizację transplantacji narządów w Polsce. Do obowiązków należy dobór określonego dawcy do oczekującego biorcy.

Jak długo oczekuje się na nowe serce?

To zależy. W trybie planowym znacznie dłużej niż pilnym. Każdy chory jest na bieżąco oceniany i bywa tak, że z powodu pogorszenia stanu klinicznego chory nabiera wskazań do transplantacji w szybszym trybie czyli pilnym. 

A jak dobiera się biorcę i dawcę?

Pod uwagę bierze się kilka elementów: zgodność w zakresie grup krwi, zgodność w zakresie masy ciała (im mniejsze różnice między dawcą a biorcą tym lepiej, dopuszczalna jest różnica poniżej 20, 25%), stopień pilności transplantacji i czas oczekiwania.

A co z układem zgodności tkankowej czyli HLA?

Nie ma czasu na to oznaczanie. Serce jest bardzo wrażliwe na niedokrwienie i czas od pobrania do przeszczepienia tego narządu nie powinien przekraczać 4 godzin. Istnieją specjalne urządzenia, w których serce można utrzymywać przez 12 godzin ale jeszcze nie są dostępne i używane w Polsce z uwagi na wysoki koszt. Aktualnie prowadzone są zbiórki aby takie urządzenie było dostępne w Polsce.

O czym warto pamiętać przy okazji rozmów o transplantacji serca?

Aby bezsensownie nie uszkadzać swojego serca papierosami, zbyt wysokim ciśnieniem, zbyt wysokim stężeniem cholesterolu czy glukozy, brakiem ruchu, otyłością czy fatalnym jedzeniem.

Pamiętajmy! 80% chorobom sercowo-naczyniowych można zapobiec! 


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…