Home Wiadomości Czy serce potrzebuje zastawek. Cześć 4 – zastawka pnia płucnego

Czy serce potrzebuje zastawek. Cześć 4 – zastawka pnia płucnego

Czemu służą zastawki w sercu?

Mają do wykonania ważne zadania hydrauliczne. Pilnują właściwego przepływu krwi w sercu, aby krew nie cofała się tam, gdzie nie powinna, i płynęła tam, gdzie potrzeba.

Przypomnijmy, jak odbywa się „podróż” krwi przez prawidłowe serce.  

Natleniona krew wpływa z płuc do lewego przedsionka żyłami płucnymi (cztery), bo przecież w płucach odbywa się wymiana gazowa, czyli wychwyt tlenu przez hemoglobinę zawartą w erytrocytach i „oddawanie” dwutlenku węgla. Krew wzbogacona w tlen przepływa do lewej komory, a z niej tłoczona jest do aorty poprzez zastawkę aortalną. To skurcz lewej komory powoduje, że krew przepływa do aorty. Aorta, czyli najważniejsza arteria swoimi rozgałęzieniami, doprowadza krew do każdego organu w ciele człowieka. Krew do pnia płucnego dostaje się z prawej komory serca. Do prawej komory uchodzą dwie żyły główne: górna i dolna, którymi płynie krew, słabo natleniona, bo oddała tlen w tkankach organizmu. Za pośrednictwem pnia płucnego i jego rozgałęzień ta krew płynie do płuc, aby „zaczerpnąć tlenu”. 

Do czego służy zastawka pnia płucnego?

Zastawka pnia płucnego spełnia ważną rolę: zapobiega cofaniu się krwi z pnia płucnego do prawej komory podczas jej rozkurczu. Wtedy otwiera się zastawka trójdzielna i prawa komora napełnia się krwią z prawego przedsionka. Pięknie otwarta zastawka pnia płucnego umożliwia przepływ krwi z prawej komory do pnia płucnego podczas skurczu prawej komory.

Jak zbudowana jest zastawka pnia płucnego?

Zastawka pnia płucnego składa się z trzech półksiężycowatych płatków, podobnie jak zastawka aortalna. Mają kształt jaskółczych gniazd.

Czy zastawka aortalna może sprawiać sercu kłopoty?

Może. Ale izolowane zwężenie tej zastawki nie występuje często i jest zazwyczaj wadą wrodzoną. Zwężenie pnia płucnego to jeden z elementów wady serca o nazwie tetralogia Fallota. Niedomykalność zastawki pnia płucnego to najczęściej konsekwencja przezskórnego leczenia wrodzonej stenozy, czyli zwężenia tej zastawki. Ale to temat na inne felietony.

Jak diagnozuje się wady zastawki pnia płucnego?

Podstawowe badanie to echo serca. Ale nie zapominajmy, że mamy inne metody obrazowania serca, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Co można zrobić z uszkodzoną zastawką?

Tematem zastawki pnia płucnego najczęściej zajmują się kardiochirurdzy dziecięcy. W wieku dorosłym pacjenci zgłaszają się zazwyczaj z niedomykalnością zastawki pnia płucnego, która jest odległą konsekwencją przezskórnych napraw stenozy tej zastawki w dzieciństwie.


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Triglicerydy – czy mamy je „leczyć”

Przyczynkiem do wpisu na ten temat jest jedna z wizyt z ostatniego tygodnia. Młody człowie…