Home Wiadomości Czy serce potrzebuje zastawek. Cześć 2 – zastawka trójdzielna.

Czy serce potrzebuje zastawek. Cześć 2 – zastawka trójdzielna.

Czemu służą zastawki w sercu?

Mają do wykonania ważne zadania hydrauliczne. Pilnują właściwego przepływu krwi w sercu. To znaczy tak „kierują” ruchem krwi aby krew nie cofała się tam gdzie nie powinna i płynęła tam gdzie potrzeba.

Przypomnijmy jak odbywa się „podróż” krwi przez prawidłowe serce.  

Do lewego przedsionka żyłami płucnymi (cztery) natleniona krew przepływa z płuc. I ta wzbogacona o tlen krew wpływa do lewej komory a z niej tłoczona jest do aorty poprzez zastawkę aortalną. Aorta, czyli najważniejsza arteria swoimi rozgałęzieniami doprowadza krew do każdego organu w ciele człowieka. Ze wszyskich części ciała krew spływa żyłami do prawego przedsionka i prawej komory. Pomiędzy prawą komorą a prawym przedsionkiem znajduje się zastawka trójdzielna.

Do czego służy zastawka trójdzielna?

Zastawka trójdzielna pełni ważną rolę: zapobiega cofaniu się krwi z prawej komory do prawego przedsionka podczas skurczu serca. Pięknie otwarta zastawka trójdzielna umożliwia przepływ krwi z prawego przedsionka do prawej komory podczas rozkurczu komór.

Jak zbudowana jest zastawka trójdzielna?

Zastawka trójdzielna składa się z trzech płatków: przedniego, tylnego i przegrodowego. Zastawka trójdzielna i aparat pod zastawkowy to niezłe urządzenie, tak jak zastawka mitralna. Płatki zastawki łączą się z mięśniami brodawkowatymi poprzez struny ścięgniste.

Płatki zastawki nie są identyczne. Każdy z nich ma inny kształt ale świetnie do siebie pasują jeśli nie są uszkodzone.

Jakie są objawy niedomykalności zastawki trójdzielnej? 

To zależy. Bardzo często niedomykalność zastawki trójdzielnej jest konsekwencją niedomykalności zastawki mitralnej. Najczęstsze objawy to duszność, pogarszająca się tolerancja wysiłku. Izolowana wada zastawki trójdzielnej pod postacią niedomykalności występuje znacznie rzadziej.

Jak diagnozuje się niedomykalność zastawki trójdzielnej?

Podstawowe badanie to oczywiście echo serca. Dzięki niemu można określić jak wyglądają płatki, jak struny ścięgniste, czy poszerzony jest pierścień zastawki. Czasami istnieje konieczność wykonania echa przezprzełykowego, gdy obrazowanie poprzez klatkę piersiową nie jest idealne. Tak się dzieje zwłaszcza u osób z chorobami płuc czy wieloletnimi palaczami papierosów. Obrazowanie zastawki trójdzielnej jest trudniejsze niż innych zastawek serca, również w badaniu przezprzełykowym.

Co można zrobić z uszkodzoną zastawką trójdzielną?

Najczęściej udaje się ją naprawić używając specjalnych pierścieni, oczywiście podczas operacji serca. Od niedawna możliwe są też inne techniki naprawcze przezskórne. Ale to temat na kolejny felieton.


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…