Home Wiadomości Między nami bakteriami, czyli mikrobiom jamy ustnej

Między nami bakteriami, czyli mikrobiom jamy ustnej

Wielu z nas odruchowo wzdryga się na myśl o bakteriach. Od razu przypominamy sobie straszne medialne historie o zakażeniach, sepsach itp. Tymczasem warto też przyjąć do wiadomości nieco inne fakty o tych mikroorganizmach. A są one takie, że fizjologicznie organizm człowieka zamieszkują różni „ciekawi goście”. I co więcej, bez nich byłoby nam ciężko prawidłowo funkcjonować. Na przykład w mikrobiocie jamy ustnej można zidentyfikować około 600 – 700 gatunków bakterii. Mają one do spełnienia niezwykle ważne role. Niektóre z nich włączają się w funkcje odpornościowe, a inne całkiem nieźle pomagają we wstępnym trawieniu. Tak, przypominam, że trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej. 

A mikrobiom jelitowy?
Kiedyś na pewno o nim napiszę. Mikrobiom jelitowy to niezwykle fascynujący temat, również w kontekście serca, ale dzisiaj zajmujemy się jamą ustną.

Czy bakterie jamy ustnej zawsze sprzyjają naszym organizmom? 
Oczywiście, że nie. Aby były naszymi sprzymierzeńcami musi być zachowana odpowiednia równowaga. 

Co to znaczy równowaga?
Jeśli w mikrobiocie jamy ustnej zaczynają dominować mało przyjemne patogeny, takie jak Porphyromonas Gingivalis czy Tannerella Forsythia, to dochodzi do rozwoju stanu zapalnego dziąseł. Niektóre z bakterii są na tyle perfidne, że potrafią wytwarzać specjalne enzymy, które po prostu bezszczelnie niszczą kości. Nie dość tego – torują też drogę innym nieciekawym bakteriom, aby jeszcze i te dołączały do „demolki” jamy ustnej. 

Czy te złośliwe bakterie ograniczają swój pobyt w naszym ciele do jamy ustnej?
No właśnie nie. Z jamy ustnej przenikają poprzez krew do całego organizmu. Jej stan wpływa więc na cały organizm, zwłaszcza na serce i naczynia krwionośne. Bakterie, które dostaną się do krwi, są bezlitosne – dotrą wszędzie. Dbając o stan jamy ustnej, naprawdę chronisz swoje serce.

Naukowcy od lat zauważają związek pomiędzy chorobami przyzębia a reumatoidalnym zapaleniem stawów czy chorobą Alzheimera.

Kto profesjonalnie zajmuje się chorobami przyzębia?
Szczegółowo tym tematem zajmują się stomatolodzy specjalizujący się w periodontologii. To od nich można się dowiedzieć, jak leczyć choroby przyzębia i jak im zapobiegać. 

Co wpływa na mikrobiom jamy ustnej?
Palenie, cukrzyca, nieracjonalna antybiotykoterapia, złe żywienie zmieniają w niekorzystny sposób mikrobiotę jamy ustnej, a to sprzyja rozwojowi destrukcyjnych patogenów. Nawet najbardziej zadbani ludzie, których nie można posądzić o brak higieny jamy ustnej, jeśli są palaczami papierosów czy też korzystają z elektronicznej ich wersji, wyrządzają sobie sporą krzywdę. 

Czym się różni mikrobom od mikrobioty? O tym napiszę wkrótce.


Autor: dr n.med. Anna Słowikowska, kardiolog, autorka książki i edukacyjnego fanpejdża
https://atspublishing.com/
https://www.facebook.com/sercewdobrymstylu

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Tatuaże a chłoniaki

Tatuaże – osobiście nie przepadam za tatuażami i nie rozumiem lekarzy, którzy bezcer…