Home Bez kategorii Marihuana, e-papieorsy i migotania przedsionków.

Marihuana, e-papieorsy i migotania przedsionków.

W czasach kiedy marketing prowadzi do przekonania wielu, że to co jest szkodliwe jest tak naprawdę dobre, mamy dla Pańtwa kilka słów na temat marihuany i e-papierosów. W badaniu opublikowanym w „Heart rhythm” w listopadzie 2022 roku wykazano jednoznacznie jak i papierosy i e-papierosy ale i marihuana wpływają negatywnie na aktywność elektryczną serca, jego strukturę oraz regulację aktywności elektrycznej serca przez układ nerwowy.

Badanie przeprowadzono na szczurach, które zostały poddane ekspozycji na następujące substancje: dym z papierosów, aerozol z e-papierosów, aerozol z podgrzewanego tytoniu (tzw. IQOS), dym z marihuany, dym ze zmodyfikowanej marihuany oraz powietrze. Jak wyglądały te sesje dla tych biednych szczurów? Otóż każdego dnia zwierzęta były poddawane ekspozycji na te substancje przez pięć sekund, dwa razy na minutę przez pięć minut, raz dziennie, przez pięć dni w tygodniu.

Po zakończeniu badania zwierzęta zostały poddane badaniom in vivo i badaniom sekcyjnym. Okazało się, że wszystkie produkty stosowane w badaniu w porównywalnym stopniu wywoływały włóknienie mięśnia sercowego, zmniejszały ilość naczyń krwionośnych w sercu, powodowały zmiany w unerwieniu serca, których skutkiem było zmniejszenie możliwości regulacji akcji serca oraz większe ryzyko wystąpienia różnych arytmii.

Co najbardziej istotne w tych badaniach jest to, że efekty pojawiły się u zwierząt bez względu na rodzaj stosowanej substancji. A dla naszej praktyki istotne jest to, że badanie to jest zbieżne z wynikami badań obserwacyjnych dotyczących ludzi, które nakazują nam naprawdę bardzo powściągliwe podchodzenie do tego typu produktów jako bezpieczniejszych czy łagodniejszych dla ludzi. Jedno z badań opublikowane z resztą w tym roku w październiku ewidentnie pokazało, że u osób palące marihuanę ryzyko wystąpienia migotania przedsionków rośnie o 35%. O 35%! W porównaniu do metamfetaminy gdzie ryzyko rośnie o 86% czy opiatów, gdzie ryzyko rośnie o 74%, te 35% wydaje się być niewielkim wzrostem, niemniej jednaj zauważalnym.

Czas aby może w narracji na temat tych substancji odrzucić spojrzenie pomijające jakiekolwiek działania uboczne tych substancji.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…