Home Wiadomości Angioplastyka w stabilnej chorobie wieńcowej – czy daje jakieś korzyści?

Angioplastyka w stabilnej chorobie wieńcowej – czy daje jakieś korzyści?

W trakcie kongresu EuroPCR, który właśnie odbył się w maju 2021, opublikowano wyjątkowo interesujące wyniki dotyczące przełożenie angioplastyki wieńcowej w stabilnej chorobie wieńcowej na odległe efekty. Wyniki te są o tyle interesujące, że obejmują one wieloletnie analizy losów pacjentów poddanych planowej angioplastyce wieńcowej wybranych z wielu badań klinicznych z lata 1979 po 2020 i porównują losy pacjentów u których stosowano samo leczenie farmakologiczne z pacjentami, u których do optymalnego leczenia farmakologicznego dołączono właśnie leczenie interwencyjne.

Łącznie analizie poddano losy 19806 pacjentów. Okazało się, że przeprowadzenie rewaskularyzacji wieńcowej, czyli naprawy zwężeń w tętnicach wieńcowych przy pomocy angioplastyki wieńcowej czy pomostowania aortalno-wieńcowego, zmniejsza u pacjentów kilkuletnią śmiertelność o 21 %.

Przekładając te wyniki na bardziej obrazowe można powiedzieć, że jeden na 5 pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową poddany dodatkowo leczeniu interwencyjnemu odniesie korzyść pod postacią 'przeżycia!’ w perspektywie 5 lat. W tej samej perspektywie czasu jeden na czterech pacjentów odniesie korzyść pod postacią uniknięcia zawału mięśnia sercowego.

Co ciekawe efekty dotyczące przeżycia i redukcji ryzyka zawału mięśnia sercowego rosły na przestrzeni czasu.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Niewydolność serca – podstawowe zasady leczenia przewlekłego

Poniżej krótka przypominajka dla naszych pacjentów z niewydolnością serca – o pomiar…