Home Bez kategorii Koszty chorób cywilizacyjnych – płacimy za to wszyscy

Koszty chorób cywilizacyjnych – płacimy za to wszyscy

W czasach globalnych zmian i wyzwań pamiętajmy o tym, że

  • 69% zgonów na całym świecie związanych jest z chorobami, którym możemy zapobiegać
  • Choroby nieinfekcyjne i takie, którym z dużym stopniu możemy zapobiegać to nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby przewlekłe układu oddechowego i zaburzenia psychiczne, które powodują 36 milionów zgonów rocznie, co stanowi 63% wszystkich zgonów na świecie.
  • Szacuje się, że globalne koszty związane z tymi chorobami wzrosną do 57 trylionów (czyli bilionów) dolarów w 2030 roku
  • Zachowawcze szacunki wskazują, że koszty braku aktywności fizycznej na świecie to około 67 miliardów dolarów rocznie – i to tylko z uwzględnieniem pięciu z 22 chorób powiązanych z brakiem aktywności fizycznej; realne koszty są prawdopodobnie kilkukrotnie wyższe.
  • Całkowity koszt palenia tytoniu (związany z wydatkami systemu ochrony zdrowia jak i zmniejszoną produktywnością) wynosił w 2012 roku 1.44 biliona dolarów czyli prawie 2% globalnego produktu brutto całego świata.

Oczywiście mamy jeszcze cały inny szereg czynników jak smog, jakość pożywienia, stres trudnej codzienności itd. itp. Nie zmienia to jednak faktu, że nasze zdrowie jest w naszych rękach, a konsekwencje problemów ze zdrowiem ponosimy wszyscy – czy tego chcemy czy nie. Nasi Czytelnicy – do pracy nad swoim zdrowiem!

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Triglicerydy – czy mamy je „leczyć”

Przyczynkiem do wpisu na ten temat jest jedna z wizyt z ostatniego tygodnia. Młody człowie…