Ćwiczymy

Wielokrotnie na łamach Akademii Pacjenta pisaliśmy o korzyściach wynikających z aktywności fizycznej i to zarówno dla pacjentów kardiologicznych jak i osób zdrowych.

Dziś za globalwellness institute chcielibyśmy przybliżyć naszym Czytelnikom wyniki kilku badań, które do tego tematu odnoszą się m.im. do kontekstu covid-19. Jesteście zmęczni Covid-19? My też, ale taka jest rzeczywistość i choć trudna, nie możemy się przeciwko niej tylko untować, ale powinniśmy wynosić jak najwięcej lekcji. Choć nie wszystkie nowe doniesienia dotyczą tylko i wyłącznie czasów pandemii i wirusa.

I tak np. badanie opublikowane w British Journal of Sports Medicine to ciekawa analize prawie 50 tysięcy pacjentów z infekcją covid-19 pokazało, że osoby nieaktywne fizycznie (tu definiowano to jako poziom dodatkowej aktywności fizycznej na poziomie niższym niż 10 minut) były narażone na ryzyko hospitalizacji jak i zgonu prawie dwu i półkrotnie bardziej niż osoby ćwiczące co najmniej 150 minut tugodniowo. To mocne wyniki zwłaszcza, że mówimy o populacji ze średnią wieku 47 lat, z ktorej 1.6% osób zmarło.

Inne badanie jakie wybraliśmy dla naszych Czytelników z listy ciekawych doniesień naukowych, dotyczy związku pomiędzy aktywnością fizyczną a zaburzeniami psychicznymi. W trakcie obserwacyjnej analizy ponad 152 tysięcy uczestników okazało się, że osoby nieaktywne są około dwukrotnie bardziej narażone na depresją i około o 60% bardziej narażne na zaburzenia lękowe. Co interesujące mówimy tu o zależnościach ujawniających się w długiej perspektywie czasowej, bo aż 7 lat. Mówimy tu o poważnych zaburzeniach, często wykluczającyh trwale wiele osób z pełnienia dotychczasowych ról społecznych oraz o modyfikowalnym czynniku ryzyka jakim jest właśnie aktywność fizyczna.

Bardzo interesujące badanie opublikowano w 2020 roku w Niemczech. Naukowcy z Saarland University porównali reakcje wytrenowanych sportowców i przeciętnych zdrowych osób na szczepienia przeciwko grypie. Okazało się, że poziom komórkowej reakcji immunologicznej był dwukrotnie silniejszy u osób wytrenowanych.

Inne badanie z kolei odnoszące się do siedzącego trybu życia opublikowane w 2020 roku na łamach JAMA Oncology wskazuje, że osoby prowadzące siedzący tryb życia są o około 80% bardziej narażone na chorobę onkologiczną niż osoby bardziej aktywne.  Badanie miało charakter obserwacyjny i obejmowało populację 7000 kobiet i mężczyzn w średnim wieku. Ciekawe, że 30 minut aktywności dziennie zmniejszało to ryzyko o 31 procent.

W Journal of the American College of Cardiology w 2019 roku opublikowano analizę obejmującą prawie 150 tysięcy osób w perspektywie prawie 9 lat. Nie zaskoczy to Państwa pewnie, ale ponownie okazało się, że siedzący tryb życia z jednej strony zwiększa śmiertelność, z drugiej nawet 20 do 40 minut aktywności dziennie niweluje ten efekt. Z kolei badanie opublikowane w 2019 przez National Cancer Institute wskazuje, że nawet podjęcie regularnej aktywności fizycznej w średnim wieku przynosi istotne korzyści zdrowotne jeśli chodzi o śmiertelność.

W kolejnych naszych spotkaniach będziemy raportować Państwu o podobnych wynikach badań, ale nasze przesłanie jest jednoznaczne – aktywność fizyczna jest jednym z fundamentów zdrowia i żaden lockdown, żadna pandemia, żadne okoliczności nie mogą być dla nas przeszkodą ani uspraiwedliwieniem.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …