Home Wiadomości Telemedycyna a udary

Telemedycyna a udary

O tym jak groźne są arytmie serca przekonała się ponad 40 letnia pacjentka Kliniki Kardiologii WUM.

Dział Fotomedyczny WUM

Kilka miesięcy temu przeszła kryptogenny udar mózgu. Standardowa diagnostyka nie wykazała przyczyny. Pacjentka skarżyła się na kołatanie serca. W celu diagnostyki – znalezienia odpowiedzi na pytanie o przyczynę udaru i uniknięcia kolejnego, pacjentce wszczepiono rejestrator arytmii. W tym konkretnym przypadku zastosowano najnowszej generacji rejestrator arytmii Biomonitr IIIm firmy BIOTORONIK. Zabieg wykonał dr n. med. Marcin Michalak, który podkreśla, że „wielkość urządzenia oraz system implantacji sprawiają, że zabieg jest wyjątkowo krótki i mało inwazyjny i możliwy do wykonania nawet w warunkach ambulatoryjnych”. Rejestratory arytmii wszczepia się pod skórę. Pacjent po zabiegu może normalnie funkcjonować.
„Jeśli nasze przypuszczenia się potwierdzą i rejestrator wykaże migotanie przedsionków, zastosujemy u pacjentki terapię przeciwkrzepliwą. Bez wcześniejszej, odpowiedniej diagnozy nie możemy pacjentki odpowiednio leczyć.” – podkreśla dr Marcin Michalak.

Na czym polega praca urządzenia?

BioMonitor IIIm pozwala rejestrować rytm serca pacjenta i wykryć nawet subkliniczne, nieodczuwalne dla pacjenta arytmie przedsionkowe, które w porę nierozpoznane mogą w prowadzić do licznych powikłań, w tym pogłębiania się niewydolności serca, zatorów, udaru mózgu czy nawet śmierci.

Badania potwierdzają, że migotanie przedsionków pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Szacuje się, że rocznie w Polsce na udar zapada 80 tysięcy ludzi, a aż 20 tysięcy doznaje udaru kryptogennego.

Małe urządzenie, wielka pamięć

BioMonitor IIIm dysponuje największą dostępną pamięcią, wynoszącą 96 minut, w której gromadzone są zapisy wewnątrz sercowe. Ma to istotny wpływ na jakość, komfort i koszty związane z opieką medyczną i diagnostyką pacjenta. Wydłużone zapisy IEGM, pozwalają na dokładniejszą analizę wykrytych nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich decyzji terapeutycznych.

Dział Fotomedyczny WUM

Dzięki temu rejestratorowi arytmii możliwe jest zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta za pomocą systemu Home Monitoring z codzienną automatyczną transmisją danych. Funkcja ta daje możliwość przesyłania do 6 zapisów IEGM na dobę. Warto wspomnieć, że BioMonitor IIIm wyposażony jest w baterię o 5-letniej żywotności, co pozwala na długofalową opiekę nad pacjentem, a dodatkowa funkcja zdalnego przesyłu danych za pomocą systemu Home Monitoring nie wpływają na żywotność urządzenia.

Do czego jeszcze może służyć rejestrator arytmii?

Taki rejestrator może również służyć jako monitor pacjentów po zabiegach ablacji.

W niedalekiej przyszłości taki właśnie rejestrator będzie również mógł kontrolować temperaturę pacjenta, co może mieć również zastosowanie kliniczne w dobie pandemii.

Podsumowując rejestrator arytmii – BioMonitor IIIm jest narzędziem diagnostycznym, pomocnym w ocenie stanu zdrowia pacjenta i podejmowaniu decyzji klinicznych zanim wystąpią dalsze konsekwencje utajonych zaburzeń rytmu serca.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Szanujmy NFZ i to co mamy

Czas na odrobinę publicystyki. Jako lekarz miałem okazję pracować poza Polską. Jedna z wie…