Home COVID-19 Pytania o szczepionkę pacjentów kardiologicznych: czy mogę się szczepić jeśli?…

Pytania o szczepionkę pacjentów kardiologicznych: czy mogę się szczepić jeśli?…

Poniżej umieszczamy listę pytań jakie pojawiają się ze strony pacjentów ‘kardiologicznych’. Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi. Postaramy się aktualizować listę.

Czy mogę się zaszczepić przeciw Covdi-19 jeśli:

  1. … stosuję aspirynę?

Tak. Stosowanie aspiryny nie jest przeciwwskazaniem. W miejscu wkłucia może pojawić się najwyżej zasiniaczenie, podobnie jak przy urazie.

2. … stosuję klopidogrel lub dwa leki przeciwpłytkowe?

Tak. Stosowanie nawet dwóch leków przeciwpłytkowych nie jest przeciwwskazaniem. Naruszenie ciągłości tkanek igłą z jakąkolwiek substancją w przypadku stosowania dwóch leków przeciwpłytkowych zwiększa tylko prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnego zasiniaczenia i związanej z tym bolesności.

3. … mam sztuczną zastawkę?

Tak. Jeśli jesteś pacjentem ze sztuczną zastawką nie ma przeciwwskazań do szczepienia, nawet jeśli stosujesz warfarynę.

4. … stosuję warfarynę lub acenokumarol?

Tak. Przy stosowaniu doustnych antykoagulantów należy liczyć z większym prawdopodobieństwem wystąpienia miejscowego zasiniaczenia i związanego z tym bólu. Pomóc może zastosowanie niewielkiego miejscowego ucisku przez kilka minut.

5. … stosuję apiksaban lub riwaroksaban lub dabigatran?

Tak. Przy stosowaniu doustnych antykoagulantów należy liczyć z większym prawdopodobieństwem wystąpienia miejscowego zasiniaczenia i związanego z tym bólu. Pomóc może zastosowanie niewielkiego miejscowego ucisku przez kilka minut.

6. … mam rozrusznik serca?

Jeśli jesteś pacjentem z rozrusznikiem serca lub kardiowerterem/defibrylatorem czy układem do resynchronizacji, nie ma przeciwwskazań do przyjęcia szczepionki.

7. … jestem po operacji wrodzonej wady serca – czy mogę się szczepić?

Generalnie osoby młode po operacjach serca, które przyniosły pełną korektę nie są w podwyższonej grupie ryzyka i po pierwsze szczepienie nie jest wskazane dla nich priorytetowo i nie jest przeciwwskazane. Natomiast jest kilka grup pacjentów, którzy znajdują się w grupie wyższego ryzyka cięższego przebiegu covid-19. Należą do nich osoby z nadciśnieniem płucnym, sercem jednokomorowym, wrodzonymi wadami serca, które nie zostały poddane korekcji chirurgicznej i dają objawy niewydolności serca.

8. … mam niewydolność serca?

Tak. O ile pacjent nie jest hospitalizowany z powodu zaostrzenia niewydolności serca, powinien być zaszczepiony. Leczona niewydolność serca jest czynnikiem ryzyka cięższego przebiegu zachorowania covid-19.

9. … jestem po zabiegu ablacji?

Fakt przebycia zabiegu ablacji nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Jeśli jesteś młodą osobą bez innych chorób współistniejących, a arytmia została usunięta, to nie jesteś w grupie ryzyka cięższego przebiegu covid-19. Twoją sytuację w tej chwili bardziej definiuje wiek, ogólny stan zdrowia, w tym choroby współistniejące.

10. … mam stenty?

Tak. Jeśli masz stenty ich obecność nie jest przeciwwskazaniem. Po planowym zabiegu, choć nie ma tu zgodności, lepiej odczekać minimum tydzień ze szczepieniem.

11. … mam nadciśnienie tętnicze?

Tak. Ta przewlekła choroba nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.

Proszę pamiętać, że w chwili obecnej zdecydowanie bezwzględnymi przeciwwskazaniami do szczepienia osób dorosłych są wywiad reakcji anafilaktycznych (ciężkich reakcji uczuleniowych) oraz ciąża.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Uratowana dzięki telemonitoringowi

Pani Helena z woj. podkarpackiego choruje na serce od niemal 30 lat. W latach 90. ub.w. pr…