Home COVID-19 Pytania o szczepionkę pacjentów kardiologicznych: czy mogę się szczepić jeśli?…

Pytania o szczepionkę pacjentów kardiologicznych: czy mogę się szczepić jeśli?…

Poniżej umieszczamy listę pytań jakie pojawiają się ze strony pacjentów 'kardiologicznych’. Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi. Postaramy się aktualizować listę.

Czy mogę się zaszczepić przeciw Covdi-19 jeśli:

  1. … stosuję aspirynę?

Tak. Stosowanie aspiryny nie jest przeciwwskazaniem. W miejscu wkłucia może pojawić się najwyżej zasiniaczenie, podobnie jak przy urazie.

2. … stosuję klopidogrel lub dwa leki przeciwpłytkowe?

Tak. Stosowanie nawet dwóch leków przeciwpłytkowych nie jest przeciwwskazaniem. Naruszenie ciągłości tkanek igłą z jakąkolwiek substancją w przypadku stosowania dwóch leków przeciwpłytkowych zwiększa tylko prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnego zasiniaczenia i związanej z tym bolesności.

3. … mam sztuczną zastawkę?

Tak. Jeśli jesteś pacjentem ze sztuczną zastawką nie ma przeciwwskazań do szczepienia, nawet jeśli stosujesz warfarynę.

4. … stosuję warfarynę lub acenokumarol?

Tak. Przy stosowaniu doustnych antykoagulantów należy liczyć z większym prawdopodobieństwem wystąpienia miejscowego zasiniaczenia i związanego z tym bólu. Pomóc może zastosowanie niewielkiego miejscowego ucisku przez kilka minut.

5. … stosuję apiksaban lub riwaroksaban lub dabigatran?

Tak. Przy stosowaniu doustnych antykoagulantów należy liczyć z większym prawdopodobieństwem wystąpienia miejscowego zasiniaczenia i związanego z tym bólu. Pomóc może zastosowanie niewielkiego miejscowego ucisku przez kilka minut.

6. … mam rozrusznik serca?

Jeśli jesteś pacjentem z rozrusznikiem serca lub kardiowerterem/defibrylatorem czy układem do resynchronizacji, nie ma przeciwwskazań do przyjęcia szczepionki.

7. … jestem po operacji wrodzonej wady serca – czy mogę się szczepić?

Generalnie osoby młode po operacjach serca, które przyniosły pełną korektę nie są w podwyższonej grupie ryzyka i po pierwsze szczepienie nie jest wskazane dla nich priorytetowo i nie jest przeciwwskazane. Natomiast jest kilka grup pacjentów, którzy znajdują się w grupie wyższego ryzyka cięższego przebiegu covid-19. Należą do nich osoby z nadciśnieniem płucnym, sercem jednokomorowym, wrodzonymi wadami serca, które nie zostały poddane korekcji chirurgicznej i dają objawy niewydolności serca.

8. … mam niewydolność serca?

Tak. O ile pacjent nie jest hospitalizowany z powodu zaostrzenia niewydolności serca, powinien być zaszczepiony. Leczona niewydolność serca jest czynnikiem ryzyka cięższego przebiegu zachorowania covid-19.

9. … jestem po zabiegu ablacji?

Fakt przebycia zabiegu ablacji nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Jeśli jesteś młodą osobą bez innych chorób współistniejących, a arytmia została usunięta, to nie jesteś w grupie ryzyka cięższego przebiegu covid-19. Twoją sytuację w tej chwili bardziej definiuje wiek, ogólny stan zdrowia, w tym choroby współistniejące.

10. … mam stenty?

Tak. Jeśli masz stenty ich obecność nie jest przeciwwskazaniem. Po planowym zabiegu, choć nie ma tu zgodności, lepiej odczekać minimum tydzień ze szczepieniem.

11. … mam nadciśnienie tętnicze?

Tak. Ta przewlekła choroba nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.

Proszę pamiętać, że w chwili obecnej zdecydowanie bezwzględnymi przeciwwskazaniami do szczepienia osób dorosłych są wywiad reakcji anafilaktycznych (ciężkich reakcji uczuleniowych) oraz ciąża.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Triglicerydy – czy mamy je „leczyć”

Przyczynkiem do wpisu na ten temat jest jedna z wizyt z ostatniego tygodnia. Młody człowie…